Български студенти по света търсят възможност за стаж у нас

Защо летният стаж в Лидл България е привлекателен за родните студенти зад граница?

OFFNews 09 April 2026 в 12:28 11549 0
Български студенти по света търсят възможност за стаж у нас

Снимка Лидл България

В 17:01 ч. екранът започва да мига настойчиво – присъединяват се нови и нови участници. В онлайн среща се събират студенти от София, Варна, Манхайм, Мадрид и Охайо… Всеки е в различна часова зона, различен университет, с различни планове за бъдещето, но всички имат един въпрос. Какво ни чака, след като завършим и как изглежда един реален стаж с реални ползи?

Срещата за представянето на стажантската програма на Лидл България е по инициатива на „Бай Ганьо” – българска студентска организация към университета в Манхайм, която повече от 20 години свързва наши студенти в Германия. „Има нещо много красиво в това едно поколение студенти да предава опит на следващото“, казва Явор Божилов, представител на организацията, която помага на новите студенти да се ориентират в административни и академични въпроси, събира българите в Манхайм за празници и създава реални връзки между студентите и бизнеса.

В събитието се включват настоящи студенти от Германия, САЩ, Австрия и България и бивши стажанти от Испания, България и Германия, които вече са преминали през програмата – техните разкази бързо превръщат разговора от абстрактен въпрос в конкретни истории.

Лято в България? Заслужава си!

Все повече студенти, които учат зад граница, избират да прекарат лятото у нас не само за почивка, но и заради професионален опит. Стажантската програма на Лидл България е подобна възможност. Тази година тя предлага 18 позиции в различни отдели – от ИТ и маркетинг до контролинг, корпоративни политики, продажби и клиентски проучвания.

Стажът е платен – брутно месечно възнаграждение 800 € плюс ваучери за храна ≈ 102 €. Има възможност за удължаване с до шест месеца за по-задълбочен опит. Програмата е отворена за български студенти от родни и чуждестранни университети.

„Уча финанси в университета в Охайо, Синсинати, родителите ми са родени в България и всяко лято се връщам тук. Именно затова този стаж ми е интересен“, разказва Стефан Стефанов, един от участниците в информационната среща. За него България е интересно място не само заради близките, но и от бизнес гледна точка.

Реален стаж с реални ползи

„Избрах стажа в Lidl, защото работиш по конкретен проект в конкретен отдел“, разказва Даниел Бисеров, който вече е преминал през програмата. По думите му това е едно от най-големите притеснения на студентите – дали стажът ще бъде реална работа или просто формално присъствие. „Много често си представяме стажовете като наблюдение – сякаш си там, но не участваш реално, но тук от началото знаеш по каква задача ще работиш, какви са целите ти и какъв резултат трябва да постигнеш. Това ти дава увереност, че ще научиш нещо“, казва той. Стажантите работят по реални бизнес проекти, а до тях стои ментор – опитен специалист от екипа. „Менторите няма да вършат работата вместо теб, но са винаги насреща, когато имаш нужда“, добавя Даниел.

Какво по-точно ще правиш на стажа?

Това несъмнено е най-важният въпрос, който задават студентите на срещата, а и не само. На уебстраницата на програмата се намира всичко необходимо, което трябва да знаеш: срокове, проекти, изисквания и конкретни описания на задачите във всеки проект. Стажът се провежда в периода 1 юли – 31 август и тази година предлага 18 позиции в различни отдели с конкретни проекти, които можеш да видиш тук.



Трябва ли да избереш веднага?

Студентите избират проекта, по който искат да работят от самото начало. „Ако повече от един проект ни стане интересен, може ли да кандидатстваме за няколко?” е логичният въпрос, който идва от Стефан, а отговорът е категоричен: да. Няма ограничение за броя кандидатури, а от Лидл България съветват студентите да са смели и да изпратят документите си, дори да се припознаят в повече от един проект. „Заедно ще намерим най-доброто решение”, допълват от компанията.

Обучения, които си заслужават

Програмата предлага и обучения, насочени към ключови умения за съвременната бизнес среда – нетикет, личен брандинг, стратегическо планиране, предприемачество и изкуствен интелект. „За мен именно те бяха основен аргумент да кандидатствам“, казва Даниел. „Темите са подбрани според нуждите на пазара – от емоционална интелигентност и проектен мениджмънт до корпоративни комуникации. Водят ги практици, които споделят реалния си опит.“

Опит, който продължава

Част от стажантите остават в Lidl и след програмата. Други се връщат към университетите си, но поддържат връзка чрез общност от бивши участници. Такава е Анджи, която споделя, че „най-ценни са хората, които срещаш по време на стажа“. Анджела Александрова учи аудиовизуална комуникация в Мадрид и е част от алумни общността на Лидл България от 2025 г. Днес тя се включва с ентусиазъм, за да сподели опита си: „Освен знанията си тръгваш и с приятелства и контакти, които могат да ти помогнат по-късно. Работиш с хора от различни екипи и виждаш как компанията се включва в инициативи, които имат реален обществен ефект. Стажът включва и CSR инициативи, както и финално представяне на проектите пред мениджмънта. За много от стажантите това е първият път, в който представят професионална идея пред толкова широка аудитория. „Любимият ми момент беше финалното събитие – тогава осъзнаваш, че освен с опит си тръгваш и с общност“, добавя Анджи.

Възможност, която започва с няколко клика

Тази година кандидатстването за стажантската програма на Лидл България е отворено до 15 май, а програмата (1 юли – 31 август) предлага и възможност за удължаване с до шест месеца, което дава шанс за по-задълбочен професионален опит.

За студентите това може да е лятото, в което теорията от университета ще срещне реалния бизнес – в реален стаж, с реален опит и мрежа от контакти, които остават за цял живот. Кандидатстването е онлайн на jobs.lidl.bg и определено си заслужава.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Най-святото семейство: Родът на св. Василий Велики и св. Григорий Нисийски