Елица Янкова се пребори за първия български медал в Рио

OFFNEWS 18 август 2016 в 01:01 6411 3

21-годишната дебютантка на Олимпийски игри Елица Янкова донесе първи медал за България от Рио.

Тя спечели бронзовото отличие в категория до 48 килограма в олимпийския турнир по борба. В спора за бронза Янкова трудно победи опитната аржентинка Алехандра Патрисия Бермудес със 7:6 точки. Това е най-големият успех в кариерата на Янкова, която тази година спечели бронз на Европейското първенство в Рига, а миналата година на Европейските игри в Баку се класира втора.

По пътя си до тук нашето момиче постигна три победи. На четвъртфинала тя се справи с колумбийката Каролина Кастийо. Ели губеше с 0:2 след първата част, но след почивката се активизира и изравни. В последните секунди съперничката пробва атака, която бе неуспешна. От щаба на колумбийката поискаха видео повторение, което също не бе успешно. Това донесе трета точка за Янкова, с което тя спечели с 3:2.

На осминафиналите 21-годишната Елица обърна рускинята Милана Дадашева. Съперничката поведе с 4:0, но в крайна сметка стигна до обрат за 5:4 още в първата част. След почивката българката спечели още четири. В последната секунда рускинята направи още две точки, но това само оформи крайния резултат 9:6 в полза на Янкова. Дадашева дори пусна кръв от носа на Ели, но това не изплаши по никакъв начин нашата представителка.

В първия си мач нашето момиче разби с 10:0 и технически туш камерунката Ребека Муамбо в първия си мач. Елица се справи с африканката още в първата част, след като направи ключ и я завъртя няколко пъти.

Олимпийската титла в категория до 48 килограма спечели японката Ери Тосака. Тя надигра на финала Мария Стадник от Азербайджан с 3:1 точки. 21-годишната японка е трикратна световна шампионка и защити статута си на фаворит в категорията, като спечели първо олимпийско злато. В другия мач за бронзовото отличие Сун Янан от Китай се наложи над Жулдис Ешимова от Казахстан с 4:0.