Баскетболистите на Сърбия победиха Хърватия в Балканската класика

OFFNEWS 18 август 2016 в 10:25 3266 1

В последния четвъртфинал на Олимпийския турнир по баскетбол Сърбия победи Хърватия с 86-83 и си осигури за първи път в своята история място на полуфинал.

На него те ще срещнат Австралия, която ги победи в груповата фаза с 95-80. И двата отбора ще преследват първо участие на олимпийски финал.
В другия полуфинал ще играят САЩ и Испания.

Сърбите и хърватите се изправиха един срещу друг на Олимпийски игри за първи път след разпада на бивша Югославия. За последно най-добирте сърби и хървати играха заедно на финал на Световното в Аржентина през 1990 година. Тогава Югославия победи СССР.

Първото полувреме на мача започна много оспорвано като двата отбора си размениха по една силна част. Сърбия имаше лека преднина през първия, но на почивката хърватите се откъснаха с 6 напред. След почивката Сърбия се върна по-силна и след 34:14 в нея направи най-голямата разлика в мача - от 14. Хърватия отговори с 22:7 за начало на последната част и свали пасива си до точка при 73:74 три минути преди края. Радулица бе фаулиран и вкара за 79:75 27 секунди преди края. До края сърбите, водени от Теодосич и Йокич и вкараха 6 поредни фаула и удържаха успеха.

Богдан Богданович бе най-резултатен с рекордните за него 18 точки. Никола Йокич, Стефан Маркович и Мирослав Радулица имаха по 12. Капитанът Милош Теодосич направи 10 асистенции и вкара 9 точки като бе 2/11 от средно разстояние.

За радост на всички, които истински обичат баскетбола, лютото балканско дерби се игра в много оспорвана, но подчертано коректна атмосфера. След края на мача двата играчите на двата отбора дълго се прегръщаха, а победителите успокояваха победните си съперници.

Боян Богданович направи много силен мач за Хърватия с 28 точки, но това не стигна за успех. Марио Хезоня отбеляза 16 и овладя 8 борби, а 10 точки имаше Миро Билан.
В другите четвъртфинали имаше три разгромни победи: Австралия - Литва 90:64 (48:30), Испания - Франция 92:65 (43:30), САЩ - Аржентина 105:78 (56:40).

След отпадането на четвъртфиналите звездите на Сан Антонио Спърс Ману Джинобили и Тони Паркър обявиха, че слагат край на кариерите си в националните отбори на Аржентина и Франция.