Нов триумф на българско дете на световното по шахмат

Николаос Цитиридис 15 май 2013 в 15:15 5011 3

Деница Драгиева. Снимка shahmatninovini.blogspot.com

16-годишната българка Деница Драгиева е спечелила световния ученически шампионат по шахмат, който се проведе в Порто Карас Гърция между 7 и 14 май.

Нашето момиче се представи изключително силно на първенство на планетата за ученически шампиони, като четирикратната №1 на България се поздрави с нов връх в своята кариера, като спечели титлата в категория до 17 години, съобщава БТА.

В спора за световната титла, Деница елиминира от борбата световните шампионки от предните години - Диана Асаубаева (Казахстан) и Хатин Багирова (Азербайджан).

От изиграните 9 партии, българката записа страхотни 6 победи и 3 ремита, като със 7,5 точки зае убедително първото място. На точка зад нея остана Бикакханим Заманова (Азербайджан), а трета е рускинята Виктория Якименко с шест точки.

Освен купа и златен медал, Драгиева получи и званието кандидат майстор за жени.

След европейската си титла през 2012 г., Деница заслужено триумфира на световния шампионат и отново показа огромния си потенциал.

Успехите й се дължат на ГМ Атанас Колев, неин личен треньор от 3 години.

Припомняме ви, че вчера деветгодишният Цветан Стоянов завоюва първото място на световното първенство по шахмат в категория до девет години.