Новият закон за медиите се подготвя под егидата на посланиците на Германия и САЩ, стана ясно от думите на премиера Борисов по време на срещата му с германския министър на отбраната и лидер на ХДС Анегрет Крамп-Каренбауер в Министерския съвет.
Приветствайки министъра, българският министър-председател обяви, че работи добре с немския посланик у нас, включително по новото медийно законодателство.
"Сега заедно подготвяме и един медиен закон в парламента, за да няма никакви съмнения в чистотата на медийната ни среда. Направили сме така, че под егидата на немския посланик и американската посланичка... за да няма след това никакви коментари по темата", каза Борисов.
Той не уточни подробности около законодателните промени, които се подготвят с помощта на дипломатите, нито как практически ще се случи това сътрудничество.
Междувременно стана ясно, че миналата седмица посланиците Кристоф Айххорн и Херо Мустафа са се срещнали с депутатите от парламентарната медийна комисия и със Съвета за електронни медии (СЕМ). Срещите са били съответно на 7 и 9 юли.
"По време на разговора бяха обсъдени предизвикателствата пред регулатора при упражняване на неговите правомощия, както и предстоящото изменение на Закона за радиото и телевизията, свързано с ревизираната Директива за аудиовизуални медийни услуги. Посланик Херо Мустафа и посланик Кристоф Айххорн потвърдиха изразеното и пред Комисията по културата и медиите предложение да споделят експертния потенциал на своите държави с България", съобщиха от СЕМ след срещата.
"Посланиците се бяха напрегнали заради статията на Вежди (във в. "Труд" - б.р.), че ще правим саморазправи. В закона няма такива неща. Предложиха да помогнат с експерти. Всички казахме, че сме ОК", заяви пред OFFNews участник в срещата с медийната комисия.
На посланиците било препоръчано да поддържат връзка с началника на кабинета на Борисов Деница Желева, тъй като работната група за новия закон е към Министерството на културата, а не в парламента.
В момента всъщност има две работни групи за медийното законодателство. Той трябва да преработи основно настоящия Закон за радиото и телевизията, като го осъвремени и въведе в него изисквания на европейската директива за за аудиовизуалните медийни услуги. Срокът за въвеждането на директивата е октомври 2020, което стеснява чувствително времевия хоризонт. Едната група - към Министерството на културата - е ангажирана с промените във връзка с европейската директива, а втората бе създадена от председателя на парламентарната комисия по култура и медии Вежди Рашидов и работи за промени в ЗРТ - най-вече по отношение на обществените медии.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3022
2
19.07 2020 в 10:02
-711
1
17.07 2020 в 20:08
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара