
Всички артисти от музикалните състави на Българското национално радио започнаха дългосрочни протестни действия. Те четат протестна декларация преди всички свои концерти. Главният диригент на радиосимфониците Константин Илиевски каза в интервю пред БНР, че музикантите от елитния оркестър са поставени на ръба на съществуването, трудовите им възнаграждения са едни от най-ниските в държавата, а в сегашните условия е невъзможно човек да преживее само със заплатата си от Радиоокестъра (за млад музикант тя е около 1300 лв., бел. ред.) Обществеността трябва да разбере, че сме стигнали до момента, в който просто няма накъде. Въпреки всичко колегите решиха да изнесем този концерт на 11 април, каза още той по повод за концерта "Размисли преди Великден", който оркстърът изнесе в зала България.
OFFNews получи и изявлението на артистите, което публикуваме в пълна подкрепа на техните резонни изскания:
Изявление на артист - оркестрантите от СО на БНР
Ние, артист оркестрантите от Симфоничния оркестър на Българското национално радио, с огромна тревога и загриженост желаем да осведомим българска общественост, че нормалното функциониране и дори съществуване на всички музикално - творчески колективи в институцията са под огромна заплаха!
Българското национално радио поддържа четири професионални музикални състава, в които твори „каймакът” на българското инструментално изкуство в най- голямо жанрово разнообразие, с еквивалент само извън границите на страната. Ние сме тези, които осъществяват мечтата за музикалната памет на България - трудът на композитори, диригенти, аранжори, текстописци и инструменталисти! Чрез звукозаписния фонд на БНР, цялото това изкуство остава завинаги в летописите на музикалната история на страната ни!
СИМФОНИЧНИЯТ ОРКЕСТЪР на БНР е един от двата топ български симфонични оркестри, ГРЪБНАК на комплексната структура "Музикална продукция и състави“.
Въпреки гореспоменатите факти, ние от години сме принудени да творим в неприемливи условия на труд, липса на инструменти, липса на концертно облекло и обидно ниско заплащане – 1230 лв. нетно възнаграждение за млад специалист.
Обръщаме се към всички държавни органи, които имат отношение към дейността и финансирането на БНР с категоричното настояване да се отнесат с нужната загриженост към съдбата на музикалните състави!
Да направят необходимото, за да върнат авторитета и достойнството на артистите в Радиото, като ги поставят отново на едно от първите места в културния живот на Република България!
Уважаеми наши слушатели, приятели, уважаема публика! С огромно съжаление Ви уведомяваме, че сме готови за явни протестни действия.
Промяната е закъсняла. Това я прави неотложна - сега и веднага.
Ето как реагира и една от основните съсловни организации БМА:
Позиция на Българската музикална асоциация за справедливо и достойно заплащане на музикалните състави на Българското национално радио:
"Като най-голямата представителна организация на професионалните музиканти изпълнители у нас, ние от Българска музикална асоциация, изразяваме своята дълбока загриженост относно продължаващото несправедливо заплащане на музикалните състави на Българското национално радио (БНР).
В четирите музикални състава на БНР – Симфоничен оркестър с диригент Константин Илиевски, Биг бенд с диригент Антони Дончев, Оркестър за народна музика с диригент Димитър Христов и Смесен хор с диригент Любомира Александрова – работят колеги, които са едни от най-добрите професионалисти в своята област. Музикалната им продукция от години е призната в цял свят благодарение на международния радиообмен и многобройните концертни изпълнения.
Тези състави заемат изключително място в културната екосистема на страната. БНР е най-големият продуцент на българска музика, а неговите музикални формации имат ключова роля в създаването на Златния фонд на Радиото – своеобразен звуков архив на националната музикална история. Едновременно с това, те са незаменима платформа за българските съвременни композитори, които благодарение на тях имат възможност да реализират, представят и съхранят своите творби в професионална и достъпна форма. Това превръща съставите не само в пазител на традицията, но и в активен участник в съвременното музикално развитие.
Макар в последните години да са правени стъпки към увеличение на възнагражденията, те се изчерпват с ограничени индексации в рамките на съществуващите нормативни механизми. Това са по-скоро административни корекции, отколкото реална промяна, и нямат капацитет да наваксат сериозното и трайно натрупано изоставане в заплащането. В резултат, възнагражденията в музикалните състави на БНР остават непропорционално ниски – както спрямо високата квалификация и интензивността на труда, така и спрямо обективната икономическа обстановка, включително инфлацията и нарастващите разходи за живот. Съществуващата законова рамка не позволява гъвкавост или устойчиво увеличение на заплатите, което води до системно подценяване на труда и реален риск за устойчивото съществуване на тези състави.
Заради специфичния статут на БНР като обществена медия, тези формации не могат да се възползват от финансовите механизми, достъпни за други културни институции, включително делегирани бюджети. Това ги поставя в особено уязвимо положение и поражда необходимостта от спешни, устойчиви и законодателно гарантирани решения, които да не зависят от моментни политики или управленска воля.
Липсата на адекватно възнаграждение не само демотивира действащите професионалисти, но има дългосрочен деморализиращ ефект и върху младите музиканти. Без гаранции за достойни условия на труд и развитие, много от тях се насочват към кариера извън страната. Това застрашава приемствеността между поколенията и води до необратима загуба на талант, който е необходим за бъдещето на българската музикална култура.
Вярваме, че с ясна политическа воля, междуинституционален диалог и законодателни промени, този казус може да бъде решен трайно, в дух на уважение към труда на стотиците музиканти, които ежедневно създават, съхраняват и споделят българска музика с широката публика.
Призоваваме членовете на Комисията по култура и медии в Народното събрание, Министерски съвет и Министерство на финансите както и всички ангажирани институции, да разгледат този въпрос приоритетно и да инициират необходимите промени, които да гарантират справедливо заплащане, устойчивост и развитие на музикалните състави на БНР – едни от важните стълбове на българската музикална култура."

Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
240 пожара горят в момента у нас, огънят премина и в Турция
Денков: Ако просто закрием КПК, по тази логика следва да закрием и прокуратурата
Резил на руската армия: отмениха военен парад заради страха от украинските дронове
Резил на руската армия: отмениха военен парад заради страха от украинските дронове