За нас най-важно е, че имаме общи виждания на тема роля на държавата, държавността и въвеждане на ясни правила във всички сектори.
Това заяви след срещата с ръководството на КНСБ лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя обясни, че е била обсъдена платформата на БСП и са били намерени общи виждания, като платформата остава отворена за допълване и превръщането й в основа на едно бъдещо управление. Тя бе категорична, че не трябва да се допуска концесиониране, приватизация на публичните услуги на важни сектори в обществения живот, а да се запази държавната и общинската собственост, където я има, да се управлява прозрачно и професионално, а не политически. „Точно това и сме предложили в закона, който сме внесли”, заяви лидерът на БСП.
Нинова подчерта, че синдикатите са заявили подкрепата си и за фонд „Индустрия”, който да подпомогне развитието на икономика, на българското производство. „Ще преразглеждаме политиката в областта на земеделието – не само 10 големи фирми в България да получават голямата част от субсидиите, а да се сложи таван и парите да бъдат преразпределени към малки и средни производители, най-вече в областта производство на плодове, зеленчуци, месо и мляко”, обясни Нинова. Като друга промяна тя посочи субсидията да се плаща на килограм произведена продукция, а не на площ.
Нинова подчерта, че е било постигнато съгласие, че в икономиката трябва да се планира развитието на 5-6 основни сектори за години напред. По думите й държавата трябва да подпомогне тяхното кадрово обезпечаване с професионално образование в средните училища, а във висшите - залагане на специалности, които отговарят на нуждите на икономиката. Председателят на левицата обясни, че се предвижда за тези специалности държавата да плаща обучението на студентите.
„На общи позиции сме и за доходите. Не приемаме, че средната работна заплата определя прозрачно това, което се случва в икономиката. Една част от кадрите и мениджърските екипи получават много високи заплати, работниците получават ниски. Средното равнище между двете не показва нито реалното заплащане на труда, нито жизнения стандарт на хората”, заяви Нинова и коментира, че увеличението на минималната заплата няма да фалира икономиката. Тя заяви позицията на левицата за увеличаване на минималната работна залата, намиране на механизмите за увеличаване на доходите. „Голямата цел е борба с бедността. Синдикатите одобряват нашето предложение за семейно подоходно облагане чрез намаляване на данъка за деца, както и с 20% данък за хората с доходи на 10 хил. лв. месечно”, каза още тя. Нинова обясни, че е представена идеята за преизчисляване на пенсиите през среден осигурителен доход за 2013 г., което среща също подкрепа.
Категорично сме против Европа на две скорости
Нинова подчерта, че е изразена обща тревога от две неща, които се случват в Европа. „Започва вече официално да се говори за Европа на две скорости, вчера произнесено от Юнкер. БСП категорично не е съгласна с това. Влезли сме в ЕС като равнопоставени държави и искаме да бъдем такива”, обясни тя. „Категорично сме против и споразумението с Канада, СЕТА – не приемаме либерализация, приватизация и концесиониране на всичко държавно, което е останало в страната и то завинаги, нито големите корпорации да съдят България в специален съд, ако не са им осигурени печалбите”, обясни Нинова.
Пламен Димитров: Намерихме сходни виждания по икономически и социални теми
„Намерихме сходни виждания по някои икономически и социални теми”, заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров след срещата с председателя на БСП Корнелия Нинова. Димитров уточни, че едно от тях е намерението на БСП да внесе законопроект за управление на публичните предприятия. „Това е изключително важно за нас, за да бъде ясно, че държавната и общинска собственост може да бъде управлявана добре. Друг пример е фонд „Иновации”. За нас е важно, че той ще бъде подкрепен с нови 150 млн. лв., както и увеличението на капитала на Българска агенция за експортно застраховане”, посочи Димитров. Той каза също, че за синдиката е важно да бъде подкрепена идеята за семейното подоходно облагане. „Изцяло сме „за” въвеждането на данъчния кредит – за всяко дете по 50 лв.”, каза той и допълни, че увеличението на средната работна заплата в страната със 120-150 лв. на година е постижимо. Димитров каза още, че в сферите на образованието, енергетиката, транспорта синдиката и левицата също имат сходни виждания.
„КНСБ винаги е била против Европа на две скорости”, заяви той. Той обясни, че в ЕС започва обсъждане на европейския стълб за социалните права, който се предвижда да бъде въведен на две скорости – първо за еврозоната, а пък после ако някой поиска. „Апелираме служебният кабинет и следващите, които идват на власт след него, да се противопоставят на всички формати на обсъждане на решения за въвеждане на този механизъм. Той е един от многото, с които ще бъде създадена Европа на две скорости”, заключи Пламен Димитров.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)