Русия иска да сключи сделка за „мокър лизинг“ с държавната авиокомпания на Етиопия Ethiopian Airlines, съобщават индустриалните издания Aerospace Globalnews и Ch-aviation, позовавайки се на изявление на Етиопската администрация за гражданска авиация.
„Мокър лизинг“ означава, че Русия ще може да получи не само етиопски самолети, но и техните екипажи, както и услуги за поддръжка и застраховки, които в момента не са достъпни за руските превозвачи поради санкции.
Миналата година Русия се опита да постигне подобно споразумение с авиокомпании в Киргизстан, Узбекистан, Казахстан, Катар и Кувейт. Русия заимства тази тактика за заобикаляне на санкциите от Иран, който изпитва последиците от ограничителните мерки много по-отдавна.
Руският търговски представител Ярослав Тарасюк проведе разговори с ръководителя на Етиопската администрация за гражданска авиация Йоханес Абера на 29 юли. Той поиска от етиопския служител да изясни правилата за лизинг на самолети с поддръжка, тъй като Русия изпитва затруднения с придобиването на допълнителни самолети в разгара на летния сезон, пише Ch-aviation.
Освен това руският чиновник е изразил интерес към присъединяване към акредитирания център за поддръжка и ремонт на Boeing в Етиопия. Етиопската администрация за гражданска авиация заяви, че ще разгледа това заявление след консултации с партньори. В замяна Русия предложи да достави на Етиопия навигационно оборудване за летищата.
Поради санкциите, наложени след нахлуването в Украйна, руските авиокомпании не могат да купуват нови западни самолети или резервни части за самолети, които са в експлоатация в гражданския флот. В същото време, само през 2024 г. превозвачите бяха принудени да изтеглят 58 самолета от употреба, съобщи Росавиация. През този период са станали над 200 инцидента с пътнически самолети на руски компании, изчисли Новая газета-Европа, цитирана от Важные истории.
Споразумението с Ethiopian Airlines може да позволи на руските превозвачи да експлоатират нови модели Boeing или Airbus с етиопска регистрация.
Самите Ethiopian Airlines отричат възможността за сделка с Русия. Те заявиха, че самата компания трябва да разшири дейността си и активно да търси допълнителни самолети, за да отговори на търсенето на своите пътници. Освен това ръководството на авиокомпанията посочва геополитическите рискове от сътрудничеството с Руската федерация.
„Русия е под санкции на САЩ, а Ethiopian Airlines има силни оперативни и търговски връзки със Съединените щати. Ние работим в съответствие с международните норми и законодателството на САЩ и не сме готови да поемаме рискове, нарушавайки тези закони“, заявиха от компанията.
Ch-aviation отбелязва, че етиопската авиокомпания наистина се е сблъскала със забавяния в доставките от Airbus и Boeing, поради което самата Ethiopian Airlines е трябвало да се обърне към лизингодатели, за да допълни капацитета си.
Ethiopian Airlines се смята за една от най-безопасните и най-големи авиокомпании в Африка.
























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2010
2
08.08 2025 в 15:09
85
1
07.08 2025 в 09:51
София планира ''пълна промяна'' в градския транспорт през 2026, пари за увеличение на заплати няма
Радев: Ще изляза със свой политически проект, когато най-малко го очаквате
Концерт набързо, хореография по график - как преминават протестите на Делян Пеевски из страната
Концерт набързо, хореография по график - как преминават протестите на Делян Пеевски из страната
Световната банка ще помага на България за по-ефективна жп инфраструктура
Радев: Ще изляза със свой политически проект, когато най-малко го очаквате