Румъния може да се подготвя да закрепи валутата си към еврото през 2024 г., но това не е състезание със съседите ѝ за влизане в еврозоната, защото първо трябва да е сигурна, че икономиката ѝ е достатъчно стабилна, пише Bloomberg.
Трите най-нови страни членки в ЕС - Румъния, България и Хърватия, чертаят планове за преминаване към еврото във време, в което европейските лидери искат по-внимателно разглеждане на потенциалните кандидатури за Еврозоната. България, която вече се закрепи към еврото посредством валутния борд, не успя да влезе в ERM-2 - чакалнята на блока, след като ЕС постави допълнителни условия.
Това не е състезание за определяне на най-бързия, а маратон, коментира управителят на румънската централна банка Мугур Исъреску. - Това е политическо решение с огромна отговорност. Трябва да разберем, че не можем да се провалим в това, и е необходимо да предупредя, че еврозоната не е област на сближаване като Европейския съюз.
Румъния и България са най-бедните държави членки и трябва да са сигурни, че икономиката им ще успее да намали разликата в благосъстоянието с по-богатите страни в Еврозоната, посочва още Исъреску.
Откакто се присъедини към ЕС, Румъния най-бързо догонва по-богатите държави. Тя удвои своя БВП на глава от населението до 60% процента от средния за ЕС тази година, каза Исъреску. Макар България да започна от около 30 процента от средния, тя напредва по-бавно и ще постигне само около половината от БВП на глава от населението на ЕС, допълни той.
Ако кажем, че 2024 година е оптималният момент за присъединяване към ERM-2, това означава, че оттам насетне това е единственият път напред и може да отнеме две или повече години, категоричен е Исъреску. Държим на силата на икономиката и не го правим, за да се състезаваме с България, която има друга парична система и иска да се присъедини колкото може по-бързо, заяви още той.
Мугур Исъреску даде пример с друга източноевропейска държава - Словения. Тя се присъедини към еврозоната миналото десетилетие, но опустошителна повторна рецесия "заличи" оттогава около 5% от БВП на човек от населението.
"Бях там на 10-ата годишнина от присъединяването на Словения към Еврозоната и, да ви кажа, не беше празник", каза Исъреску.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Главчев на Витоша по ''чистите'' пътеки