Рублата се срина до най-ниските си нива от началото на войната

OFFNews 12 August 2023 в 08:15 4465 5
Рублата се срина до най-ниските си нива от началото на войната

Снимка Getty Images

Руската рубла продължава да поевтинява и се срина до едни от най-ниските си нива от началото на войната в Украйна. Курсът на долара на Московската борса се повиши до 99 рубли, е на еврото - до 109 рубли, съобщи Bloomberg

Това се случи за първи път от 25 март 2022 г., но спадът е трайна тенденция от шест месеца насам, което нареди рублата в топ 3 на най-слабите валути в света. Само турската лира и аржентинското песо са поевтинявали повече.

На практика обаче слабата рубла помага на руската икономика, защото увеличава инфлацията и помога за напълването на бюджета, страдащ от 40% срив на доходите от нефт и газ.

Въпреки това инвеститори от "приятелски" на Русия страни са започнали ударно да разпродават акциите на руските компании. Данни на Централната банка на Русия сочат, че през юли те са продали руски акции за 10,4 млрд. рубли, което е рекорд от началото на войната в Украйна. В резултат чужденците от "приятелските" държави са се освободили от повече акции, отколкото всички останали категории участници в търговете взети заедно.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Кога ще свърши войната? Фронтова линия с Камен Невенкин