Правителството разреши на АЕЦ Козлодуй да си достави оборудване от Русия

OFFNews 09 август 2023 в 15:57 3714 1
АЕЦ

Снимка АЕЦ Козлодуй

АЕЦ Козлодуй.

„АЕЦ Козлодуй“ ЕАД ще може да договори и получи доставки от руски компании за целите на плановия годишен ремонт на шести блок. След получено писмо от атомната ни централа и по предложение на министъра на енергетиката Министерският съвет одобри на днешното си заседание решение, с което се предоставя дерогация от забраните, въведени с Регламент № 833/2014 относно ограничителни мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.

Регламентът предвижда възможност компетентните органи на държавите членки да разрешават изключения от въведените забрани, когато това е необходимо за експлоатацията, поддръжката, преработването на горивото и осигуряването на безопасността на ядрените съоръжения за граждански цели.

В конкретния случай става въпрос за доставка на блокове вътрешно-реакторни детектори и асинхронни електродвигатели, както и свързаните с тях доставки и услуги.

Чрез предоставената дерогация ще бъде възможна също и доставката на тръбен електронагревателен блок за компенсатора на обема, на токови трансформатори, както и на специфични резервни части за обратен клапан и други резервни части.

„АЕЦ Козлодуй“ ЕАД е собственик на единствената атомна централа в България, която е най-големият производител на електроенергия в страната. Тя осигурява повече от една трета от годишното национално електропроизводство и е ключов фактор за енергийната сигурност на страната. Централата е изградена по съветски проект и голяма част от системите и оборудването й са с руски произход.

Изброените в днешното решение на МС доставки на стоки и услуги са свързани с плановия годишен ремонт на шести блок на централата.

Виж още за:
Следете новините ни в :
Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

24373

1

dolivo

09.08 2023 в 18:16

Ще ни изнудват, за съжаление. Руснаците са изключително гнусни копеленца
 
X

Още кадри от Петрохан: Хлябът, който е останал неизпечен