Очаква се тази година руската нефтена компания "Лукойл" да плати 270 млн. лв. данък печалба, съобщи министърът на икономиката Богдан Богданов пред БНР.
Според Националната агенция за приходите (НАП) в началото на март рафинерията е превела в бюджета 89 млн. лв. Очаква се да преведе още 270 млн. лв., уточни министърът. Богданов е категоричен, че ако "Лукойл Нефтохим" не изпълнява ангажиментите си, държавата ще може да се намеси, за да запази актива, който е от стратегическо значение за страната. Той напомни, че според промените в закона особен търговски представител на "Лукойл" ще се предлага от министъра на икономиката и назначава от Министерския съвет.
"Лукойл Нефтохим" не е внасяла вноската си във Фонда за енергийна сигурност. По тази причина е следвало служебният кабинет да извести Европейската комисия, но това не се е случило. Едва сега кабинетът "Денков" е поискал такава нотификация, уточни министърът.
"Положителното беше, че след като получихме дерогация, "Лукойл" беше принудена да плаща данъци в България. Платиха веднъж и очакваме 270 млн. лева още за тази година. (...) Така е направен законът, че вносителите, производителите и търговците трябва да имат българско юридическо лице, през което да изпълняват своята дейност. Което значи, че независимо как ще се развие ситуацията с дерогацията, данъците трябва да бъдат плащани в България", заяви Богдан Богданов.
Министърът подчерта, че през 2023 г. се отчита ръст на българската икономика. По думите му обаче всеки нов конфликт и геополитическа нестабилност би могъл да доведе до допълнителното ѝ охлаждане. Богданов изтъкна, че Европейската банка за възстановяване и развитие и Международният валутен фонд (МВФ) са коригирали прогнозата си в положителен аспект за допълнителен ръст на българската икономика:
"Вече виждаме ръст до близо 2%. Друг положителен факт е, че запазваме доверието на инвеститорите. За първите 6 месеца от годината отчитаме нива от 2 млрд. евро, което се доближава до миналогодишните нива."
Министерство на икономиката очаква мерките за намаляване на инфлацията да дадат резултат - и в Европа, и в България. Богданов изтъкна, че големи икономики, като тези на Австрия и Германия, са влезли в рецесия. Данните на министерството показват, че ръстът на износа през 2023 г. е намалял със 7,6%, сравнено с 2022 г. Според министъра това значи, че българските компании могат да очакват стагнация и по-малко потребление в краткосрочен план и затова бизнесът трябва да се насочи и към други пазари.
Ето как депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Явор Божанков реагира на новината за данъка на "Лукойл" в социалните мрежи:
"Най-сетне България има правителство, което защитава националните интереси на страната ни. 270 млн. лв. ще съберем от онзи "Лукойл", който десетилетие не плащаше стотинка. 2,4 млрд. лв. от тръбата с руски газ, която построихме за наша сметка и така и не използвахме в наша полза. Досега.
Очаквам Румен Радев веднага да вземе мерки. Да обяви, че България ще фалира вдругиден. "Възраждане" да писнат, че убиваме икономиката на България по нареждане на посолствата и ни чака студена смърт, ако не веднага, то поне в края на зимния сезон."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
55
1
16.10 2023 в 13:37
Последни коментари
Задържаха руски кораб за умишлена повреда на кабел между Финландия и Естония
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Главчев на Витоша по ''чистите'' пътеки