Инфлацията е тих убиец. При нарушени пропорции е нужно преструктуриране, трябва да направиш някаква реформа. Обикновено тази промяна размества живота ни. Трябва да се намали бюджетният дефицит, да се свие потреблението в държавата - намаляване или замразяване на доходите, вдигане на данъците.
Това обяви финансовият експерт и бивш зам.-министър на финансите Любомир Дацов пред БНР. Той е категоричен, че в България има политици, които знаят какво трябва да се направи – то не е много сложно, но ако направят правилните неща, никой няма да гласува на следващите избори за тях. И това е голям проблем. За да пребориш инфлацията, трябва да вдигнеш ДДС, а не да го намалиш - така се постъпва при криза, категоричен е той.
Финансистът напомни, че инфлацията е следствие на завишено потребление и прекалено много доходи за хората, напомпани от мерките заради COVID-19, политиките на централните банки и формирането на дефицити от правителствата за подпомагане.
Дацов изтъкна, че не е работа на министерство да ценообразува.
"Години наред сгрешени политики в икономиката и земеделието дават своя резултат сега. България произвежда относително малко за капацитета, който има, но скъпо, и това е проблемът. Цялата работа на ниво правителство обикновено опира до определен материален интерес. Трябва да се вземат истински мерки в момента. С идващата инфлация трябва да има бюджетна политика, която да обере дефицитите", препоръчва финансистът.
Той коментира, че макроикономическата прогноза и параметрите, обявени от служебното правителство, показват бюджетен дефицит около 3% от БВП. Но за да се постигне това, са нужни определен тип реформи и вдигане на някои данъци.
По думите на Дацов, не е добре парламентът да приеме проект за бюджет на служебно правителство. По-добрият вариант е да се състави редовен кабинет.
"Сериозна структурна политика служебното правителства няма как да предложи. Бюджетът не едно просто счетоводно упражнение. Той всъщност отразява идеологията и представя политическото намерение накъде трябва да се върви. Освен това е преди всичко макроикономически инструмент. Представлява основата на политическия избор. Едва ли в парламента някой ще припознае проектобюджета като свой", обясни Любомир Дацов.
Той подчерта, че преди изборите почти никой не е обърнал внимание на икономическата част в програмите на партиите и "в момента едва ли може да се ориентираме какво да чакаме от тях". Според него може да бъде обяснено поскъпването през последната година в България, но стои въпросът дали хората искат да чуят тези обяснения и да ги приемат.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22558
4
08.04 2023 в 20:33
Пълни брътвежи с грешка до грешката, синтактична и семантична.
Не се излагай човече
1012
3
07.04 2023 в 21:06
1012
2
07.04 2023 в 20:39
11467
1
07.04 2023 в 20:38
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?