Карла Тавареш: ЕП няма да приеме дългогодишен бюджет на ЕС, който отслабва регионите

Бюджетът на ЕС не трябва да бъде просто по-гъвкав, а по-справедлив, по-децентрализиран и по-близо до хората, заяви евродепутатът от групата на социалистите

Ружа Райчева 27 March 2026 в 09:10 1346 0
Карла Тавареш, евродепутат и докладчик по МФР 2028-2034

Снимка multimedia.europarl.europa.eu

Карла Тавареш, евродепутат и докладчик по МФР 2028-2034

"Европейският парламент няма да приеме предложената от Европейската комисия структура на новия бюджет, ако тя води до отслабване на кохезионната политика и концентрация на властта на национално ниво."

Такава бе позицията на евродепутата Карла Тавареш по време на дебата за следващата Многогодишна финансова рамка (2028–2034) в Европейския парламент (ЕП), който се проведе по-рано тази седмица.

Като съвносител на доклада за бюджета от групата на социалистите и демократите заедно със Зигфрид Мурешан, тя очерта ясна критика към предложените от Европейската комисия (ЕК) промени и настоя за по-силен социален и териториален елемент в бъдещата финансова рамка.

Евродепутатът от групата на социалистите е категорична, че ЕП не приема сливането на ключови политики като земеделие и кохезия в един общ фонд, каквото предлага Комисията. „Нашата позиция беше много ясна - не сме съгласни с това предложение“, заяви тя, като подчерта, че подобна структура подкопава основни европейски политики.

Тавареш остро разкритикува идеята за обединяване на различни инструменти в т.нар. национални планове. Според нея това води до риск от пренасочване на средства и загуба на фокус върху конкретни нужди. „Това съчетава кохезионната политика със земеделието и води до съществено намаляване на средствата за традиционните политики“, посочи Карла Тавареш.

Тя предупреждава, че предложената „гъвкавост“ всъщност означава повече правомощия за ЕК за сметка на демократичния контрол. „Това е гъвкавост, която не е за крайните бенефициенти, а е гъвкавост за ЕК, дори отнемайки правомощия от ЕП“, заяви тя.

Сериозна част от критиката ѝ е насочена и към риска от т.нар. „ренационализация“ на бюджета – процес, при който решенията се концентрират в националните правителства. Тавареш настоява, че това не трябва да се допуска и че регионалните и местните власти трябва да имат реална роля в управлението на средствата.

„Абсолютно задължително е да има участие на регионалните и местните власти“, заяви тя, като добави, че успехът на кохезионната политика зависи именно от близостта до хората.

Според нея проблемът не е само институционален, а засяга реалното въздействие на европейските политики. Тя дава пример със средствата от Европейския социален фонд, които често се насочват към инфраструктура, вместо към по-малко видими, но ключови социални дейности. „Премахва се капацитетът за действия, които са по-малко видими, но не по-малко важни“, каза тя.

Тавареш акцентира и върху ролята на гражданското общество. Според нея неправителствените организации и местните структури са тези, които реално достигат до хората и правят политиките ефективни.

„Асоциациите и гражданското общество имат териториална близост до общностите, която е много важна, за да бъдат тези политики успешни“, подчерта тя.

В позицията ѝ ясно се откроява и социалната линия на групата на социалистите – защита на по-малките организации, достъп до финансиране и намаляване на бюрокрацията. Тя признава, че сложните процедури често изключват именно тези, които са най-близо до гражданите.

„Трудността е огромна за малките организации и местните структури в ЕС - често е нужна външна помощ, за да кандидатстват“, изтъкна Тавареш.

Бюджетът на ЕС не трябва да бъде просто по-гъвкав, а по-справедлив, по-децентрализиран и по-близо до хората, настоява евродепутатът от групата на социалистите

Карла Тавареш е на мнение, че в следващия голям бюджет на ЕС е нужно не само да има повече средства, но и да се въведе различен начин на разпределението им – с акцент върху участие на регионите, местните власти и гражданското общество в процеса. 

    Ружа Райчева

    Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Все повече руснаци напускат Крим. Фронтова линия с Камен Невенкин 24.06.2026