Баскетболистите загряха за европейското с две убедителни победи

OFFNews 28 август 2022 в 23:32 1338 0

Баскетбол

Снимка basketball.bg

Баскетбол

Националният отбор по баскетбол за мъже победи Румъния с 84:72 (29:19, 12:15, 23:20, 20:18) като домакин в „Арена Самоков“ във втория си мач от група F в предварителния етап от квалификациите за Европейското първенство през 2025 година. Така баскетболистите, водени от селекционера Росен Барчовски, записаха втори успех в групата, а румънците допуснаха второ поражение.

Националите заминават утре сутрин за Тбилиси (Грузия), където от 1-и септември ще участват в шампионата на Стария континент тази година.

В Самоков българите имаха превъзходство срещу Румъния през целия мач, като само на моменти гостите оказваха по-сериозно противодействие. Александър Везенков отново бе най-полезен за представителния тим на страната, повеждайки съотборниците си с 28 точки, 15 борби и 7 асистенции за 35 минути на терена.

Старши треньорът Росен Бачовски избра да започнат Дий Бост, Чавдар Костов, Иван Алипиев, Александър Везенков и Емил Стоилов. България стартира уверено и след 10 минути игра дръпна с 29:19. Темпото падна през втората част, а румънците на два пъти се доближиха на 2 точки, макар националите да не изпуснаха водачеството. Гостите наваксаха малко от изоставането си и на почивката резултатът бе 41:34 в полза на България.

Румъния намали само на точка пасива си при 45:44 в средата на третата четвърт, но със серия от 5:0 българите отново се откъснаха и преди последните 10 минути водеха с 64:54. До края националите доминираха, а с 10 последователни точки 7 минути преди края дръпнаха с 20 при 74:54, записвайки най-голямата разлика в двубоя.

Павлин Иванов завърши като втори по резултатност в българския състав с 11 точки и 3 борби, а Емил Стоилов добави 10 точки и 2 борби.

За Румъния Патрик Ричард се отличи с 14 точки, 7 борби и 5 асистенции.

В следващия кръг от предварителните евроквалификации на 10 ноември България гостува на Португалия, а Румъния ще има за съперник Кипър.