OffNews.bg

Заради пиратки: Мъж остана сляп с едното око, дете е с намалено зрение и три откъснати пръста, съобщиха от ИСУЛ

40-годишен мъж, в ръцете на когото е избухнала цяла кутия с пиратки, е загубил завинаги зрението на едното си око, въпреки направената му спешна операция от началника на Клиниката по очни болести в ИСУЛ доц. д-р Борислав Кючуков, съобщиха от болницата. 

В клиниката са се борили за зрението на 11-годишно дете от Благоевград, което е пострадало от самоделно направена пиратка. Въпреки че му е извършена спешна операция за смяна на очната леща, детето остава със силно намалено зрение на едното око и три откъснати пръста, информират още от УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Помощ е потърсил и още един мъж, който се е оказал с разкъсани клепачи на лявото око, пак след инцидент с пиратка. 

„За съжаление всяка година се повтаря едно и също и ние си знаем, че дойде ли Нова година, клиниката ни се пълни с пострадали от неправилно боравене с пиротехника“, обобщава доц. д-р Кючуков.

1722 пациенти са преминали през спешните кабинети на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ през празничните дни, уточняват от болницата. 

879 човека са се регистрирали в Спешния УНГ кабинет, а 296 в Спешния очен кабинет. Двата кабинета са единствени за София и обслужват пациенти освен от столицата и от цяла Западна България. 547 пък са били болните, които са потърсили помощ в обновеното Спешно отделение на болницата. 

По традиция най-голям е бил потокът от пациенти към Спешния УНГ кабинет на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, където е имало дни, в които за една смяна лекарите са преглеждали по 120 човека.

На 1 януари 2025 г. медиците от Клиниката по УНГ болести са се борили за живота на 19-годишно момче от Дупница с тежък парафарингеален абсцес и флегмон (гнойна подутина) на шията. Наложило се е младежът да бъде опериран по спешност като му е направена временна трахеотомия, тъй като е имало опасност от задушаване. 

„Мъжът е бил от няколко дни с хрема и болки в гърлото, в резултат на което получава оток, който започва да пречи на дишането му. Най-вероятно става въпрос за бактериална инфекция, която се е усложнила заради много лошия зъбен статус, който имаше“, обясни д-р Жулиде Касабоглу, която заедно със своите колеги доц. д-р Юлиан Рангачев и д-р Любен Димитров са поемали спешните случаи по време на новогодишните дежурства. 

Д-р Касабоглу сподели, че се запазва тенденцията едва 15% от случаите, които са преминали през Спешния УНГ кабинет, да са наистина спешни. Повечето от пациентите са търсили помощ във връзка с отити, тонзилити, фарингити, които, колкото и да са неприятни, не са спешни състояния. По нейно наблюдение вирусните инфекции продължават да растат, но засега не се забелязва тежко протичане при тях.