Възрастта и наднорменото тегло - рискови фактори за рак на яйчниците
Възраст над 60 години, наднормено тегло, късната бременност и хормоналната терапия след менопауза са сред рисковите фактори за рак на яйчниците. На 8 май светът отбелязва Деня за борба с рака на яйчниците.
Заболяването е социалнозначимо, а за оптималното му лечение от първостепенна важност е ранната диагностика, казват специалистите. През целия месец май ще се провежда активна информационна кампания за заболяването в дигиталните си канали – пациентския портал AZcare.bg и Facebook страницата „Животът те обича“ с фокус превенция на болестта.
Ракът на яйчниците се среща по-рядко при жени под 40 години. Жените с индекс на телесната маса над 30 са изложени на по-голям риск от заболяване. Късното забременяване, липсата на бременност, ранната първа менструация (преди 12 г.) и късното настъпване на менопауза (след 51 години) също са предпоставка за поява на овариален карцином.
Друг рисков фактор са хормоналната терапия след менопауза с естроген или естроген и прогестерон; BRCA мутации – промените в гените BRCA1 и BRCA2 се свързват с повишен риск от развитие на рак на яйчниците. Мутациите могат да бъдат унаследени или да възникнат под влияние на околната среда. При наличие на BRCA1 мутация доживотният риск от развитие на рак на яйчниците се увеличава с около 40%, докато при BRCA2 мутация – с 10-20%.
С овариален карцином са диагностицирани 310 000 жени в световен мащаб, а 200 000 са починали през 2020 г. Въпреки че се отбелязва известен напредък по отношение на по-ранното диагностициране на заболяването, този вид рак все още остава един от най-смъртоносните.
Прогнозата е, че до 2040 г. само в Европа новите случаи ще се увеличат с 10%, а смъртността – с 18%. За жалост според американско проучване около 43% от дамите, диагностицирани в III или IV-ти стадий на заболяването, умират в рамките на първата година.
По данни на Международната агенция за изследване на рака, овариалният карцином в България се нарежда на осмо място сред другите онкологични заболявания, като „първенството“ държат ракът на гърдата, на простатата и дебелото черво. Всяка година около 800 жени в България чуват диагнозата рак на яйчниците. Европа е сред регионите с най-висок брой на нови случаи на болестта в света. В началото симптомите може да са малко, неспецифични или да липсват, което води до диагностициране до 80% от случаите в напреднал стадий.
Диагностицирането на рака на яйчниците или фалопиевите тръби може да бъде трудно в ранните стадии. Симптомите включват болка в корема или таза, вагинално кървене, запек, подут корем, диария, силна умора, често уриниране. В напреднал стадий пациентката може да усети увеличаване на обиколката на корема, гадене, загуба на апетит, лошо храносмилане, чувство за бързо засищане при хранене, затруднено дишане. Някои от тези симптоми понякога се проявят и при други състояния.
Възможностите за лечение на овариален карцином зависят от стадия на заболяването, прогнозата, както и възможността за оперативна намеса. В много от случите се прилага хирургично лечение и/или някои от тези терапии – химиотерапия, хормонална терапия, таргетна терапия.
Световният ден за борба с рака на яйчниците се провежда от 2013 г. насам с редица инициативи по света, като целта му е да повиши обществената чувствителност към заболяването. И тази година той ще се проведе под мотото "С грижа за всяка жена".