Установиха висока честота на генни мутации при хора с Паркинсон
По-висока от очакваната честота на генни мутации е установена при пациенти, страдащи от болестта на Паркинсон, което предполага, че е нужно да се правят повече генетични тестове, предаде Ройтерс, като цитира учени.
Изследване на повече от 8000 пациенти от различни раси и етноси, всички с болестта на Паркинсон, показва, че 13 процента от тях имат генетична форма на прогресивното мозъчно заболяване, установиха специалисти.
Този процент е 18 на сто при пациенти с известни рискови фактори, като поява на болестта в по-ранна възраст, роднини от първа степен или определен произход, например евреи ашкенази, испански баски или северноафрикански бербери, отбелязва Ройтерс.
С навлизането на нови генноспецифични лекарства в изследователския процес, последиците от откритията са значими, казват учените.
Предишни проучвания сочат, че около пет до десет процента от случаите на болестта на Паркинсон са свързани с генетични вариации - повечето от тези изследвания обаче са ограничени до пациенти с известни рискови фактори, отбелязва Ройтерс.
В момента малка част от хората, страдащи от болестта на Паркинсон, преминават генетични изследвания, казва Джеймс Бек, старши вицепрезидент и главен научен директор на фондация "Паркинсон", която е спонсор на изследването.
В ход са изпитвания на специфични генетични изследвания, като резултатите могат да повлияят на прогнозата за развитие на заболяването и да хвърлят светлина върху фамилните рискове. Затова и клиничните генетични изследвания трябва да бъдат предлагани на всички пациенти, страдащи от болестта на Паркинсон, е мнението на изследователите.
Резултатите са публикувани в медицинското списание Brain.