Учениците и младите да преминат бързо COVID, за да няма кой да разнася заразата
До Нова година ще е готова българската ваксина срещу COVID, ще я имаме в ръка. Вече има и доброволци за тестването ѝ, обяви началникът на Лабораторията по експериментална имунология към БАН проф. Андрей Чорбанов по БНТ.
Бъдещата БГ ваксина не се тества, защото трябва да мине през много теоретични постановки, за да се покаже, че е ефективна, обясни той.
Според професора голяма част от статистиката на хората с COVID-19 e "гадателска". Чорбанов допълни, че числата отчитат заразени като нови случаи, когато на един и същи човек се правят многократно тестове. На практика това прави броя на тествани хора фалшиво по-голям, всъщност те са по-малко. Има обаче огромен брой безсимптомни вирусоносители, на които не е правен тест и "ние дори не знаем, че вирусът е преминал през тях", обясни проф. Чорбанов.
Професорът не смята, че ще се постигне минимизиране на щетите с новите мерки, защото разпространението е много широко, но се надява, че потенциалните вирусоносители ще намалеят, защото повечето хора са се срещнали с вируса.
На вируса се приписват различни качества - като коварен, подъл и т.н. Това е парче молекула, недейте да ѝ вменявате човешки качества, коментира професорът.
"Моята версия е, че малките деца и учениците, младите хора трябва да преминат максимално бързо през вируса на този етап, когато разпространението е много голямо, а няма как да бъдем предпазени по друг начин. Преминавайки вируса през тази много мобилна популация, ще даде възможност да няма кой да го пренася на рисковите групи", каза още проф. Чорбанов.
Според него голяма част от проблемите в здравната система идват оттам, че доста уплашени хора, на които им е било вменено, че ще прекарат много тежко заболяването и всеки позитивен е търсел форма да бъде наблюдаван от лекар.