Учени: Солта в кашкавала вреди по-малко
Екип от Държавния университет на Пенсилвания установи, че когато възрастните консумират храна с високо съдържание на натрий, при тях се наблюдава и дисфункция на кръвоносните съдове. Но при рандомизирано, кръстосано проучване, когато същите възрастни са консумирали четири порции кашкавал дневно заедно със същата диета с високо съдържание на натрий, не са изпитали този ефект.
Въпреки че има голям стремеж към намаляване на натрий в храната, за много хора това е трудно. Вероятно е възможността да се включат повече млечни продукти, като сиренето, да бъде алтернативна стратегия за намаляване на сърдечносъдовия риск и подобряване на здравето на съдовете, без непременно да се намалява общото количество натрий, казва авторът на изследването д-р Били Алба.
Изследователите набират за проучването 11 възрастни без чувствително към солта кръвно налягане. Всеки от тях е спазвал четири отделни диети в продължение на 8 дни: диета с ниско съдържание на натрий и без млечни продукти; диета с ниско съдържание на натрий и високо съдържание на кашкавал; диета с високо съдържание на натрий и без млечни продукти и диета с високо съдържание на натрий и високо съдържание на кашкавал, пише БГНЕС.
При диетите с ниско съдържание на натрий участниците са консумирали 1500 mg сол на ден, докато диетите с високо съдържание на натрий са включвали 5500 mg сол на ден. Диетите с кашкавал включват 170 грама или около четири порции от няколко различни вида сирене на ден.
В края на всяка едноседмична диета те отново са били подложени на изследване. Учените вкарвали малки влакна под кожата на участниците и прилагали малко количество от лекарството ацетилхолин - съединение, което сигнализира на кръвоносните съдове да се отпуснат. Изследвайки как кръвоносните съдове на всеки от участниците реагират на лекарството, изследователите успяват да измерят функцията на кръвоносните съдове.
Участниците са били подложени на мониторинг на кръвното налягане и предоставиха проба от урината, за да се уверят, че са консумирали правилното количество сол през седмицата. Изследователите установили, че след една седмица на диета с високо съдържание на натрий и без сирене кръвоносните съдове на участниците не реагирали толкова добре на ацетилхолина и по-трудно се отпускали.
Това обаче не се наблюдавало след диетата с високо съдържание на натрий и кашкавал.
Докато участниците бяха на диета с високо съдържание на натрий и без сирене, видяхме, че функцията на кръвоносните им съдове се понижи до нивото, което обикновено се наблюдава при хора с доста напреднали сърдечносъдови рискови фактори. Но когато те консумираха същото количество сол и ядяха сирене като източник на тази сол, тези ефекти бяха напълно избегнати. Проучванията показват, че хората, които консумират препоръчителния брой порции млечни продукти всеки ден, обикновено имат по-ниско кръвно налягане и по-добро сърдечносъдово здраве като цяло. Искахме да разгледаме тези връзки по-отблизо, както и да проучим някои от точните механизми, чрез които сиренето, млечен продукт, може да повлияе на здравето на сърцето, коментира Лейси Александър, професор по кинезиология в Пенсилвания и друг изследовател в проучването, публикувано в Journal of Nutrition.
Д-р Алба твърди, че макар изследователите да не могат да бъдат сигурни, че ефектите се дължат на някоя конкретна хранителна съставка в кашкавала, данните показват, че антиоксидантите в сиренето може да са допринасящ фактор.
„Това е една от основните причини за появата на тези вещества: Консумацията на големи количества натрий води до увеличаване на молекулите, които са вредни за здравето на кръвоносните съдове и за цялостното здраве на сърцето. Съществуват научни доказателства, че хранителните вещества на млечна основа, по-специално пептидите, образувани по време на храносмилането на млечните протеини, притежават полезни антиоксидантни свойства, което означава, че те имат способността да отстраняват тези оксидантни молекули и по този начин да предпазват от вредните им физиологични ефекти", казва ученият.