Столична община стартира изграждането на 11 центъра за социални услуги
Столична община стартира мащабна инициатива за изграждане на 11 нови центъра за социални услуги, които ще предоставят постоянна подкрепа на хора с психични заболявания и умствена изостаналост.
Проектът е част от усилията за разширяване на социалните услуги, които да осигурят дългосрочна грижа и истинска семейна среда за нуждаещите се.
Новите центрове ще бъдат изградени в различни райони на София, като капацитетът на всеки ще бъде между 6 и 12 души. Това ще позволи осигуряване на персонализирана грижа с участието на екипи от социални работници, психолози и медицински лица.
„Тези услуги са важна стъпка към деинституционализацията на грижата за хората с психични заболявания и адаптирането ѝ към съвременните европейски стандарти“, подчерта заместник-кметът по социални дейности Надежда Бачева.
Преброяване на бездомните: първа стъпка към цялостна стратегия
За първи път в София през следващата година ще бъде направено преброяване на бездомните хора, което ще бъде реализирано съвместно с експерти от БАН. Инициативата ще предостави актуална и точна картина за броя на бездомните, хората с психични заболявания и зависимостите, както и причините, поради които те остават на улицата.
„Преброяването ще ни даде възможност да идентифицираме целеви групи и да разработим по-ефективна политика за подкрепа. Това е от ключово значение за планирането на бъдещи услуги“, допълни още Бачева. Резултатите се очакват до есента на следващата година.
Обсъждането на тези мерки се проведе в рамките на широкообхватна дискусия по инициатива на ресорния заместник-кмет Надежда Бачева, в която се включиха представители на всички институции, ангажирани с подкрепата за бездомните и хората с психични заболявания. Сред тях бяха заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева, експерти от Министерството на труда и социалната политика, представители на МВР, СДВР, водещи психиатри и ръководителите на дирекциите за социално подпомагане в София.
Основният акцент в разговора беше нуждата от координация между институциите, разширяване на услугите и дългосрочни решения, които да заменят кризисния подход към проблема.