Срокът за бустерна ваксина намалява от 6 на 3 месеца (обновена)
Здравното министерство намали наполовина минималния срок за поставяне на бустерна ковид ваксина - от 6 на 3 месеца.
Решението бе взето на заседание в МЗ тази вечер и оповестено от държавния здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Вероятно още от утре информационната система за зелените сертификати ще бъде пренастроена да отрази промяната.
По-кратък е срокът за бустер при ваксината на "Янсен" - 2 месеца след първата доза.
В Европа има различни срокове за поставяне на бустерите - и 6, и 4, и 3 месеца. Изследвания показват, че подсилваща доза 3 месеца след втората дава достатъчно силен имунен отговор в сравнително кратък период, посочи доц. Кунчев.
Новите срокове засягат хората над 18 години. За деца все още никъде по света не е препоръчан бустер, обясни специалистът.
МЗ и Експертният консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката излязоха и с друга важна препоръка днес: преболедувалите и заболелите след първа доза могат да се ваксинират 3 месеца след диагнозата. Ето какви са насоките на експертите:
- При лица, заболели от COVID-19 след прилагане на първа доза от ваксините с двудозов режим на имунизация, втората доза ваксина се поставя не по-рано от 3 месецa след лабораторно потвърждаване на диагнозата;
- Преболедували от COVID-19 могат да се ваксинират с пълна имунизационна схема не по-рано от 3 месеца след лабораторно потвърждаване на диагнозата.
Друга насока на консултативния съвет касае смесването на ваксини на различен производител. Според експертите иРНК ваксина (на Pfizer/BioNTech или Moderna) може да се поставя като бустерна доза след завършен ваксинационен курс с иРНК или векторна ваксина не по-рано от 3 месеца след завършения ваксинационен курс.
МЗ взе и решение да удължи до края на януари възможността за безплатна грипна ваксина на възрастни хора. Удължава се и програмата за безплатна ротавирусна ваксина за бебета.