OffNews.bg

Спорът за е-рецептите: Като суши с краставица, пациенти-туристи, кодове и липсващи лекарства

За цялата година са издадени 40 000 електронни рецепти. От тях са изпълнени 800. Очевидно има някакъв проблем, а в този момент те стават задължителни.

Това коментира д-р Гергана Николова, член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз и общопрактикуващ лекар, по бТВ, след като вчера започна сблъсък между лекари и фармацевти за задължителните е-рецепти за антибиотици. 

Сега за два дни са издадени 26 000 електронни рецепти, за 12 000 от тях постъпва обратна информация в системата. Какво се случва с останалите 14 000 електронни рецепти, зад които стоят реални пациенти – няма отговор, посочи още д-р Николова. „Странното е, че антибиотици, за които не сме имали обратна връзка, че липсват, и сме работили с тях миналата седмица, от понеделник рязко изчезнаха от аптеките“, коментира още тя. 

„Така се стига до една тежка подмяна. Аз 18 години съм учила как да лекувам хората. Познавам моите пациенти от 30 години. И в един момент цялата ми експертиза се замита и се казва: „Ние ще дадем това, което има“, заяви специалистът за генеричните лекарства, които се дават в аптеките.

„Има два варианта. Или до този момент се е извършвало точно това нещо – подмяна, без да се информират лекарят и пациентът. То е като суши с риба и суши с краставица – все е суши. Като химична формула може да е едно и също, ама към една формула, като се сложи един допълнителен водороден йон, ще ви превърна от Шакира в Шварценегер, защото има съществени разлики. В момента в цялата система всичко се решава с вълшебния трик „генерична замяна“, коментира д-р Гергана Николова. 

Според Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки, лекарите не са наясно какво има и какво няма на пазара.

„Преди се предписваха антибиотици и антидиабетни лекарства с име на продукта и дозировка, а сега се прави с кодове – конкретен продукт. Обвиненията, че фармацевтите опитват да продават по-скъпи лекарства, са глупости. Българският лекарски съюз в момента е неориентиран и хвърля безпочвени обвинения. Когато разбере каква е истината, ще се налага да се извинява“, посочи още той.

„В момента липсват около 425 лекарства, издавани по лекарско предписание. И то липсват навсякъде“, съобщи още Костов.

"Да не превръщаме българския пациент в турист", призова д-р Николова.

Според Николай Костов електронната рецепта способства за акумулиране на данни в пациентското досие и е от полза преди всичко за лекаря. По думите му тя дава възможност и да се правят проучвания в България.

"Българските лекари предписват лекарства, които не съществуват, в опаковки, които не съществуват. Мисля, че лекарите ще се адаптират, промяната за тях е голяма", каза още Николай Костов.