Ще обучават медиците да разпознават агресивните пациенти
Обучение на медиците да разпознават пациентите и техните близки склонни към агресия предвижда решение на Народното събрание за предприемане на необходимите мерки и действия за предотвратяване на насилието над здравните специалисти. Вносители са ГЕРБ - СДС.
Сред другите предложения са поставянето на паник бутони за връзка с МВР при случай на агресия, създаване на електронна система за регистриране на прояви на вербално и физическо насилие, с която се цели да бъдат идентифицирани високорисковите райони.
Депутатите определиха и срокове, в които здравният министър трябва да организира гласуваните мерки. До 2 месеца трябва да се създаде необходимата организация за провеждане на обучение на медицинските служители. Целта е те да разпознават потенциалните агресори, да се запознаят с подходите за справяне с тях, да се обучат как да съобщават за подобни случаи. Двумесечен е и срокът, в който трябва да се създаде организация за обучение на директорите на здравни заведения с насоки как да проследяват и анализират честотата на насилието и и да разработват указания за предотвратяването му.
Четири месеца е срокът за предприемане на действия по изграждане на електронна система за съобщаване на случаите на насилие, а до 6 месеца трябва да бъдат осигурени трябва да бъдат идентифицирани високорисковите райони за поставяне на паник бутони.
Във времето за разисквания депутатът от ГРЕБ Лъчезар Иванов подчерта, че днешните събития в парламента не са добър пример за превенция на агресията. Иванов припомни, че по негова инициатива проявите на насилие срещу медици са криминализирани, а с днешното решение ще се надградят усилията за превенция на подобни случаи. Той цитира и статистика от проучване по проблема, според която 65% от българските пациенти не са удовлетворени от качеството на медицинската услуга.
Предложенията са повече пожелателни, коментира Маргарита Махаева от "Възраждане". Та изрази съмнение, че планираните обучения са необходими и ще предизвикат някакъв ефект. "Не знам на какво ще научим медиците, такива пациенти се разпознават веднага. Или целта е да се усвоят едни пари от обучителните курсове?", предположи депутатката. По думите ѝ не е ясно и какви ще са ответните мерки след анализ на сигналите в планираната електронна система. Според нея най-работещо е предложението за поставяне на паник бутони. Махаева обяви, че нейната парламентарна група ще подкрепи проекторешението.
Рая Иванова от "Възраждане" обърна внимание на случаите на проява на агресия от медици към пациенти и предположи, че вероятно има смисъл да бъдат организирани курсове, които да ги научат на отношение към пациента и как да се предотвратят лошите практики в здравните заведения и сред медицинските специалисти.
"Българският пациент не е разглезен, той се страхува да зададе въпрос за състоянието си. Лекарите трябва да бъдат научени да дават изчерпателна информация за терапията и състоянието на болния", подчерта Иванова. Така според нея медиците няма да предизвикват негативни емоции с поведението си.
Проекторешението беше прието единодушно с гласовете на 145 депутати.