OffNews.bg

Със замразяване на клетките: Израелски лекари спасиха пациентка от мозъчен кръвоизлив

Филипинка с животозастрашаващ мозъчен кръвоизлив беше спасена от израелски лекари, използвали нова процедура за охлаждане на мозъка, предаде за БТА израелската новинарска агенция ТПС.

Лечението, което предотвратява умирането на мозъчни клетки чрез тяхното замразяване, беше приложено в медицински център "Шааре Задек" в Йерусалим.

46-годишната Нурила е медицинска сестра, която близо 20 години е работила като болногледачка в Израел, за да помага на семейството си във Филипините. В продължение на няколко дни тя се е оплаквала от силно главоболие, на което обаче не обърнала внимание. Малко след това тя припаднала и била откарана в медицинския център, където специалисти ѝ направили много изследвания.

"Нурила дойде при нас със спонтанна мозъчна аневризма и субарахноидален кръвоизлив", обясни д-р Стефан Маусбах, който завежда отделението по неврологични интензивни грижи в болницата. Той отбеляза, че при нейната степен на кръвоизлив смъртността е между 80 и 100 процента.

За да намалят нарастващото вътречерепно налягане и натрупването на течност в мозъка на Нурила, лекарите опитали лекарства, мозъчен катетър и дори операция за отваряне на черепа, но нищо не успяло да подобри положението. Установено било, че жената е имала кортикален мозъчен инфаркт - процес, при който се образува зона с мъртва клетъчна тъкан.

Мозъчният инфаркт се причинява от прекъсване или ограничаване на притока на кръв към мозъка. Жената страда и от вазоспазъм - стесняване на мозъчните кръвоносни съдове. Ако не се лекува, мозъчният инфаркт може да доведе до трайни увреждания или дори до смърт.

След консултация със специалисти лекарите решили да опитат охлаждане на мозъка, което в момента се провежда в рамките на научни изследвания в няколко болници в Германия.

"Методът на охлаждане на мозъка обикновено се извършва след реанимация и в Израел все още не е използван при животоспасяващо лечение в случаи на мозъчен кръвоизлив и животозастрашаващо вътречерепно налягане", каза д-р Маусбах. Той обясни, че в момента се извършва охлаждане на кръвта.

"Извършихме охлаждането, като използвахме една от най-модерните системи, налични днес, от компанията "Арктик сън" (Arctic Sun). С този метод в продължение от 8 до 10 дни охлаждаме мозъка до температура от 33 градуса по Целзий", обясни той. "В рамките на няколко часа налягането спадна и кървенето намаля значително", допълни д-р Маусбах. Осем дни по-късно, след "значително подобрение", лекарите започнали процеса на затопляне.

След кратка хоспитализация и следене Нурила е изписана, за да продължи рехабилитацията си. Маусбах каза, че след продължителна рехабилитация жената се е върнала наскоро в Шааре Зедек, за да бъде затворена дупката в черепа ѝ.

"Много сме щастливи и горди от резултата", заяви докторът.