Само 13 ваксинирани са приети в болници в София
Само 13 души със завършен ваксинационен цикъл са хоспитализирани за цяла София. Има само двама починали с пълен ваксинационен курс за целия период изобщо.
Това заяви д-р Георги Миндов, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в столицата, по бТВ. Рекламираните от Министерство на здравеопазването COVID зони, в които може да се извърши преглед на заболели и да се изпишат безплатни лекарства, масово не
работят, каза още Миндов.
По думите му реално в София работят една или две зона, в останалите липсва персонал. Това е много хубава идея, но тя не може да се реализира. Най-малко COVID зоните нямат покритие на територията на цялата страна“, допълни още той.
Относно безплатните лекарства Миндов уточни, че всички лекарства, които попадат в списъка за изписване от COVID зоните, реално са за лечение на усложнения. Те се предписват когато пациентите са „на ръба между домашно и болнично лечение“, обясни д-р Миндов.
Цената им варира от 5 до 40 лв. поясни медикът, като уточни, че медикаменти за първа фаза на заболяването не са включени в списъка. Става дума за витамини, минерали, противовирусни средства, поясни той.
„Те се включват на втори етап. За тези лекарства пациентът трябва да отиде, вече с ясни симптоми и много заразяващ, до COVID зоната – не е ясно с какъв транспорт. Това, при положение, че може да се обади по телефона и да му бъдат изписани тези лекарства“, каза Миндов.
По думите му половината от пациентите, които попадат в реанимация, умират още в първите 48 часа. Смъртността е много висока от Делта варианта, категоричен бе д-р Миндов.
По думите на общопрактикуващия лекар в момента има пик на заразени с коронавирус кърмачета, а това поставя въпроса за детските реанимационни легла, които са дефицитни.