OffNews.bg

С по-скъпите маски се диша по-трудно, а по-дългата им употреба ги обезмисля

Досега нито един вирусолог на Великобритания не е казал, че новият вариант на коронавируса е по-смъртоносен. Но той ще натовари здравната система, тъй като е по-заразен. 

Това заяви завеждащият отделение "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни заболявания доц. Любомира Николаева-Гломб пред БНТ. 

заради опасностите, които ни дебнат, трябва да се научим да сме по-отговорнии и да ценим не само собствения си живот, подчерта доц. Гломб. Тя обясни, че колкото повече хора се ваксинират и се постигне колективен имунитет, толкова повече се ограничава възможността на вируса да мутира.  

Мутациите при южноафриканския вариант са на друго място, той също заразява повече, уточни вирусологът. 

Вирусът има сметка да държи човек леко болен, да отиде на работа и да заразява и другите, каза още експертът. За мерките тя коментира, че вирусът ще ни научи как да се държим с него, ако сме разхлабили мерките прекомерно, ще ги затягаме пак. 

В рамките на месец-два проблемите с ваксините ще се решат, важното е да преборим тези 45% от хората, които не искат да се ваксинират, заяви тя. 

Няма лошо да се ползват маските с по-висок клас, но през тях се диша много по-трудно. Всяка по-скъпа маска ще доведе до по-дългата й употреба и ще обезмисли носенето й и трудното ни дишане. Аз съм привърженик на хирургическите маски, които се сменят по-често, заяви доц. Любомира Николаева-Гломб. 

Хората с автоимунни заболявания трябва да се консултират с лекуващия си лекар, подчерта тя. 

Няма по-хубав имунитет от създадения по естествен път, но засега няма достатъчно информация за коронавируса, затова се препоръчва ваксинирането и на преболедувалите, обясни доц. Гломб.