Разследват 'Майчин дом' заради обвинения на родилка, че е бита

OFFNews 11 July 2025 в 20:04 5895 14
Родилка

Снимка Интернет

Изпълнителна агенция "Медицински надзор" се самосезира по сигнал на майка, която твърди, че по време на раждането на детето ѝ в СБАЛАГ “Майчин дом” на 25 юни е станала обект на грубо отношение от екипа, ангажиран с нейния случай, съобщи Нова тв.

Жената разказва във фейсбук подробности около възникналата ситуация и посочва, че по време на самото раждане е била удряна през лицето и ръцете. Жената споменава, че получила няколко шамара от лекарка, която крещяла и я е обиждала. Било ѝ е забранено да издава звуци по време на раждането.

Майката допълва, че детето се е родило живо и здраво и благодари на медиците за това.

От "Майчин дом" излязоха с позиция по казуса, в която посочват, че по време на болничното лечение жената не е сезирала - нито писмено, нито устно - ръководството на болницата за проблеми, инциденти или други нарушения по време на нейната хоспитализация.

"С оглед твърденията ѝ, разпространени в социалните платформи, ръководството на СБАЛАГ “Майчин дом” се самосезира и към настоящия момент се извършва вътрешна проверка за резултатите, от която в спешен порядък ще бъде изготвено писмено становище от д-р Веселин Дяволов, зам-директор по лечебно-диагностичната дейност. Д-р Ирена Шикова ни информира, че лично е сезирала ИА „Медцински надзор“ и възнамерява да сезира Столичната лекарска колегия на Българския лекарски съюз, както и да потърси правата си по съдебен ред. По мнение на целия дежурен екип, съставен от 6 лекари специалисти и 4 акушерки - акушер-гинекологът д-р Ирена Шикова е изводила раждането в пълно съответствие с действащия стандарт по акушерство и гинекология. Майката и бебето са изписани в максимално кратък срок - на 4 ден, в отлично общо състояние", пише още в позицията.

Изпълнителната агенция "Медицински надзор“ започна извънредна проверка в "Майчин дом".

След приключването ѝ министърът на здравеопазването Силви Кирилов ще бъде запознат с резултатите.

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    110

    14

    Vitorio

    12.07 2025 в 12:44

    Rex
    не си лекар, иначе щеше да знаеш, че веднъж влязла в болничната система тя е подписала съгласие!

    ОнаясМетлата
    И все пак шамарът е инструмент, тясно свързан с женската полова система, и всеки добър и наблюдателен лекар от по старото поколение го знае!
    Ако ти е любопитно се запознай с женското състояние хистерия и какви са били препоръките едно време, относно третирането на тази невроза(по същинска хистерия от раждането няма)!
    Шамарът е бил от жена лекарка, а жените знаят най добре!

    П.П И аз съм изял много шамари от жена лекарка и не съжалявам за нито един от тях , винаги са били терапевтични и на място и от позицията не времето мога да кажа, че е можело(и трябвало) още!

    2905

    13

    ОнаясМетлата

    12.07 2025 в 09:58

    Vitorio, шамарът в родилното не е инструмент за майката. Лекарят не взима решения във вакуум, той е длъжен да информира пациента си, в някои случаи да му даде право на избор, в други да го информира. Родилката не е невменяема.

    Имам страх от игли, имам нисък праг на болка, раждах посред нощ с още кой знае колко жени, как пък анестезиологът си позволи да отдели две минути да ме успокои и да работи с инстинктите ми, за да ми постави упойката, вместо да ми шляпне два шамара и да се свършва. Сигурно много се е забавил горкият...

    Като детето ми влиза за операция как пък не го дърпаха и не удряха шамари в манипулационната, а кротичко обясняваха какво точно ще се случи, какво ще усети и колко е важно да не мърда. Сигурно и те са можели да ползват шамара, ама на, зевзеци, седяха и обясняваха на девет годишното маймунче и губеха ценни секунди...

    Шамарите били лекарски инструмент... Господи!!!

    3500

    12

    Rex

    12.07 2025 в 06:56

    Аз като лекар да споделя че е абсолютно недопустимо лекар да удари шамар или да прилага каквото и да е било физическо или психическо насилие. Лекаря е там за да помага, не за да насилничи или пък да взема решения за здравето на пациента. Всички процедури и лекарства се прилагат със съгласието на пациента , освен в случаите, в които пациента е в безсъзнание или има сериозно психическо заболяване.

    110

    11

    Vitorio

    12.07 2025 в 03:23

    ОнаясМетлата
    Шамара в родилна зала Е ИНСТРУМЕНТ.
    Ако бебето не диша се провесва надолу с главата и се пляска...
    Така че не казвай какво е допустимо и какво не е, когато си на тяхна лекарска територия те решават, дали ще е ножица, дали скалпел, дали игла, дали шамар!
    Ако не ти харесва у дома по естествен начин хардкор във ваната...


    Щом всичко е минало благополучно евала на лекарката, и позор за тази майка- неблагодарница гледала много холивудски филми!
    Какво стана с българската майка юнашка? Стана че си плащат за секцио по техен избор, за да си запазят moneymaker'а, за да не ги остави мъжът им!

    2905

    10

    ОнаясМетлата

    12.07 2025 в 03:03

    Айде мъжете да не говорите за раждане и какво е насилие и какво не. Като ви направят епизиотомия - тогава елате. За протокола МНОГО жени се оплакват, че са ги срязали. В много случаи е напълно ненужно, но тук има лекари, които я правят "профилактично"...

    Аз четох поста на колежката вещица. Ударен ѝ е шамар по време на поставяне на упойката. Отдолу в коментарите имаше много подобни случаи, ексклузивно от България. Тя казва, че е помолила да премине контракцията, лекарката ще каже сигурно, че се е движила... Но знаете ли, мъже всезнайковци, няма значение коя е права. Ама никакво.

    Един лекар не бива да си позволява да удря шамар на лекар. Недопустимо. Може да откаже да слага упойка и да я остави да ти ражда без, поради невъзможност да извърши манипулацията. Но шамар не.

    И дори не е важно дали е вярно. Важно е колко много всезнайковци и жени-женомразки се изсипаха да обясняват как това било НОРМАЛНО?!

    Осъзнайте се...

    110

    9

    Vitorio

    12.07 2025 в 02:36

    Нещо май емоцийките ти взимат превес над мисълта...
    99% от всички процедури които правят лекарите са форма на насилие, но си толкова тъп, че не можеш да го разбереш, защото нищо не знаеш за медицината и какво значи да си в такава критична ситуация като раждане!
    Това е все едно някой на който са му правили сърдечен масаж да се оплаква, че са му счупили ребрата...за да му спасят живота.
    Знаеш ли какво е епизиотомия? да се среже вагината до ануса за да може да излезе плода, да си чул някоя жена да се оплаквала от това, че са я срязали така и че месеци наред не може да седне... сравни го това с някакъв елементарен шамар за таз нарцистична лигла и ще разбереш какво се казва "насилие"! Просто тази е решила да се прави на модерна жертва, защото в интернет е пълно с такива глупаци като теб да се връзват и правят на рицари защитници от клавиатурата!
    Ако влезеш в родилна зала ще припаднеш на десетата секунда, тръгнал сметка да търси, нещастник...

    -8795

    8

    Gunteer

    11.07 2025 в 23:52

    Аз защитих лекарите, когато Тошко се изака, но няма да защитавам насилници! Няма такова право като право лекарят да насилва пациент, независимо как и колко дълго! Като не им харесва, прав им път! Ама ако в друга държава стане такова нещо, ще им отнемат правата вед-на-га, без оглед на това колко лекари имат сумарно! Простакеса е тая мърла, която бие безпомощна жена, докато ражда! Простакеса си и ти!

    -8795

    7

    Gunteer

    11.07 2025 в 23:50

    Боже, боже, пий си хапчетата, бе

    110

    6

    Vitorio

    11.07 2025 в 22:28

    Gunteer В тази клета държавица има все по малко лекари, особено на такива възлови и критични позиции свързани с деца.Ти може и да си се изнесъл в странство, но не прецаквай тези които са останали...
    Младата майка е 100% неадекватна, с бебе на 2 седмици да мислиш за един шамар, говори за след родилна депресия, примесена със силно нарцистично разстройство... Честно ти казвам и аз бих и плеснал един шамар на тази простакеса, която прецаква цялата система само за да се почуства значима и да прикрие, че не си обича бебето(все още)

    -8795

    5

    Gunteer

    11.07 2025 в 22:16

    Vitorio, сбъркан си на много нива, няма да се обяснявам повече, само ще кажа, че ти, като много други в тая клета държавица, имаш проблеми с психиката!