OffNews.bg

Психолог: Децата да не гледат 'военните' оперативки на щаба

"Децата да гледат по-малко телевизия, особено оперативките, които са почти като на военно положение. Колкото по-малко им даваме възможност да гледат тези оперативки, толкова по-добре“, препоръча клиничният психолог Иван Иванов в интервю за БНР.

Той уточни, че това е особено валидно за децата от 1-ви до 7-ми клас.

„Караме ги да слагат маски, да не се гледат в очите, да са на дистанция – всичко това е доста сериозен удар върху естествения начин, по който те се социализират и преработват кризата", коментира специалистът. 

Във връзка с дистанционното обучение клиничният психолог съветва родителите да нямат толкова контролиращо отношение и да оставят децата сами да се справят, като бъдат „на една ръка разстояние" и се намесват само при нужда, защото децата са много адаптивни.

Той почерта, че е важно родителите да правят заедно с тях креативни неща – да се учат на нови умения, да четат интересни книги, да направят промяна, така че децата да започнат да се грижат за нещо - например домашен любимец, „а не да се чувстват жертви на тази ситуация".

Психологът коментира и индивидуалните реакции на кризата с коронавируса. Според него те са разположени в по-широка обществена рамка, а в нея в момента има доста панически реакции. Иванов оприличи случващото се с масова психоза.

Хората в настоящата ситуация реагират по няколко начина, първият от които е прекомерен стрес. Той е характерен за преживели заразата, хора на първа линия или за хора с близки, които страдат и се трансформира в посттравматична стресова реакция. При професионалистите това може да се изрази в професионално прегаряне или бърнаут, обясни психологът. Друга реакция са тревожно-депресивните неразположения и паническите атаки.

Паника или непукизъм? „По-добре разум, по-добре реално осъзнаване на факта, че пандемия има“, съветва Иванов.

Психологът определи като "наивно и цинично прехвърляне на отговорност" тезата, че обществото се е провалило на фона на действията на официалните институции по овладяване на пандемията и на разнопосочните сигнали, които те излъчват.

"При 20 заразени имахме КПП-та с пропускателен режим. Сега при 200 заразени имаме „неясни, доста скромни мерки“, посочи клиничният психолог.