OffNews.bg

Проучване сравни защитата срещу COVID-19 на двете иРНК ваксини

Антителата, образувани от ваксината срещу COVID-19 на "Пфайзер", се увеличават по-бавно и намаляват по-бързо в сравнение с тези, формирани от препарата на "Модерна", установи проучване на специалисти от Вирджинския университет в САЩ, цитирано от електронното издание Юрикалърт.

Изследването показва също, че по-възрастните ваксинирани с "Пфайзер" генерират по-малко антитела в сравнение с по-младите хора. Подобно нещо обаче не е установено при "Модерна", което дава основания да се направи заключение, че при този препарат възрастта не е фактор.

Данните сочат, че и двете ваксини образуват сходни максимални нива на антитела срещу COVID-19. Този резултат противоречи на предишно проучване на същия екип от учени, което показа по-високи нива на антителата след имунизация с "Модерна".

Експертите са на мнение, че разминаването вероятно може да се обясни с по-бързото намаляване на антителата след поставянето на препарата на "Пфайзер". За бъдещи изследвания ще е важно внимателно да се разгледа времевия период от имунизацията, когато се оценява пикът на антителата, отбелязват те.

"Не е изненадващо, че нивата на защита намаляват след ваксинация", казва д-р Бехнам Кешаварц, имунолог в Медицинския факултет на Вирджинския университет. "Но бяхме поразени колко бързо намаляха антителата след иРНК ваксините, особено след тази на "Пфайзер/Бионтех".

Той и колегите му проследяват в продължение на десет месеца антителата след имунизация срещу COVID-19 при 234 служители във Вирджинския университет. Общо 114 души са с препарата на "Пфайзер", други 114 - с този на "Модерна", а 6-ма са си поставили еднодозовата ваксина на "Джонсън енд Джонсън".

В период от седмица и 20 дни след втората доза, получателите на иРНК ваксините образуват антитела, които са приблизително 50 пъти повече от тези, наблюдавани при имунизираните с еднодозовия препарат. Малко след това обаче те започват да намаляват, като спадът е по-рязък при имунизираните с "Пфайзер".

След шест месеца, ваксинираните с "Пфайзер" са с по-ниско ниво на антитела, както в сравнение с тези с "Модерна", така и с пациенти, които са били настанени в болница с тежък COVID-19 половин година по-рано. (Смята се, че хората, които боледуват по-тежко образуват повече антитела, отколкото тези, които имат леки симптоми.)

Учените отбелязват, че докато ваксините на двете компании са сходни, то има разлики в техните формули и количеството иРНК, което съдържат. Това може да обясни нееднаквото образуване на антителата. Времето между поставянето на дозите също може да бъде важен фактор.

Изследователите забелязват, че мъжете генерират по-малко антитела отколкото жените.

Нивата на антителата естествено намаляват, независимо дали след ваксинация или заболяване, но имунната система помни как да ги произвежда, когато отново се сблъска с вируса, обясняват специалистите. Времето обаче показа най-важното: и трите ваксини, изследвани в проучването, са се представили забележително добре при осигуряването на защитата срещу тежко протичане на заболяване, болнично лечение и смърт.

На базата на данните за нивата на антителата лекарите могат да преценят кога и за кого са необходими подсилващи дози.

Резултатите от изследването са публикувани в изданието "Фронтиърс ин имюнолъджи".