Леките и по-тежки случаи на COVID-19 оставят след себе си задух и умора. Вирусът влияе на сърцето и нервната система седмици след началото на симптомите, каза по bTV пулмологът проф. Коста Костов.
По думите на специалиста познатият като пост-ковид синдром засяга сърцето, нервната система и белите дробове. Болният продължава да има симптоми и след болестта. Острият синдром се развива три седмици след началото на заболяването, уточни той.
„Най-честите симптоми са задух и умора. Пациентите усещат физическо безпокойство. Различни прояви на недостиг на въздух. Пост-ковид синдромът не засяга само тежките случаи, засяга и такива, които прекарват леко болестта.
Щетите върху белия дроб след коронавируса са както функционални, така и структурни. 30% от пациентите преболедували коронавирус, са с фиброзни промени в белите дробове.
Според пулмолога начинът да не се стигне до ново затваряне, е всеки индивидуално да спазва трите основни правила – дезинфекция, дистанция и носене на маски.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
7900
1
14.10 2020 в 15:25
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други