Проф. Кантарджиев: Случаите на COVID-19 ще намалеят, други вируси носят по-голяма заплаха
„Лятно време COVID-19 намалява сериозно. Трябва да сме наясно какво ще правим следващите месеци. В момента заплахата за нашето общество са други инфекции, характерни за сезона”. Това заяви микробиологът проф. Тодор Кантарджиев по NOVA NEWS.
За предпазването от Омикрон той беше категоричен, че личната хигиена и миенето на ръцете са от ключово значение.
Разумният човек прави няколко неща – едното е хигиената на ръцете. Голямото разпространение на риновирусите се дължи на занижената хигиена на ръцете. Нормалният човек – европеец – трябва да си мие ръцете по около 12 пъти на ден. На това трябва да учим и децата да го правят, категоричен е той.
За пандемията от COVID той отново подчерта, че особено за по-възрастните хора в края на лятото е важно да се ваксинират, ако вече не са го направили.
За да преценим какво се случва с новите варианти на вируса в Китай и Северна Корея примерно – трябва да знаем каква е неговата микробиология. Защото промените във вируса водят до промяна в епидемичната ситуация, в тежестта на заболяването и в начина на предаването. Трябва да знаем и нивото на мерките и на системата на здравеопазването на съответната държава, посочи професор Кантарджиев.
Според него няма нищо опасно в текущата здравна ситуация.
Сегашният вирус, който циркулира – двата подварианта на Омикрон, които са в целия свят, много малко наподобяват на открития в Ухан вирус през 2020 година. Тогава България, благодарение на мерките, които имахме – бяхме държава за пример. Защото, ако бяхме допуснали толкова случаи, колкото в Испания, Франция и Италия – просто смъртните случаи щяха да са много повече, заяви той.
В момента се чака анализа за смъртността, който се прави повече от два месеца. „Спомняме си, че в началото на есента беше казано, че кризата ще се управлява не политически и няма да има смъртни случаи. А пък видяхме точно обратното и на двете неща”, допълни професорът.
По думите му много голяма част от хората, особено децата, боледуват от риновируси.
„Това е вирус, характерен за края на пролетта – началото на лятото. Засяга горните дихателни пътища. При децата протича с много тежка хрема. При възрастните – засяга и големите въздухоносни пътища на белия дроб. Не причинява пневмония, но е много неприятен, защото променя малко имунния отговор на тъканите и може да се усложни с бактериална инфекция. Стимулира и алергичните реакции на белия дроб”, подчерта той.
Микробиологът предупреди, че за лятото са типични ентеровирусите. При възрастните хора причиняват висока температура и болки в ставите и мускулите, но всичко преминава за около два дни.