OffNews.bg

Проф. Чорбанов: Пълният локдаун не спира разпространението на COVID-19

„Опитът показва, че пълният локдаун не спира разпространението на COVID-19, а го отлага. Докато всички хора не минат през вируса, пандемията няма да свърши". Това заяви по Нова телевизия имунологът проф. Андрей Чорбанов от БАН.

Проф. Чорбанов коментира и прогнозите на статистиците до какви нива ще достигнат разпространението и смъртността у нас: "Не би трябвало да се изказват ясни становища за материя, която е много специфична. Вирусното разпространение е специфично за всеки географски район, население, възраст. Видя се вече в много страни, че пълният локдаун не спира разпространението, а малко го отлага", каза той.

По думите му не знаем какъв е истинският процент на хората, изкарали коронавируса, защото голяма част от тях са безсимптомни. Според него паниката също оказва влияние на броя хора, които се тестват „Това прави хаоса по-голям. Много хора, които са клинично здрави, отиват да се тестват от страх. Ако зависи от мен, бих спрял масовото тестване, а ще изследвам само тези със симптоми", каза проф. Чорбанов.

Той коментира и факта, че България надмина Италия по най-много починали от COVID-19 за ден.

„Ние сме с повече хронични заболявания, живеем по-нездравословно, затова имаме толкова смъртни случаи", смята професорът.

Според него не може да се разчита на лична отговорност за това, че болните са карантинират. „Хората се притесняват да не останат без работа и нарушават забраната, когато нямат симптоми, но са положителни. РЗИ не успява да провери всички, защото няма такъв ресурс", каза още имунологът.

"Броят смъртни случаи, за съжаление, няма да варира много със и без мерки, защото повсеместното разпространение на практика ще удари всички рискови групи. Това, което може да бъде направено, е да се намери оптимално лечение, за да бъдат спасени повече хора", каза проф. Чорбанов.

Имунологът изказа мнение и по въпроса с лечението с кръвна плазма:

"Питали ли сте се, защо плазмата не е масово употребявана в чужбина? Защото плазмата в един доста по-малък процент спасява, а в много по-голям процент уврежда. Плазмата е индивидуална, както е индивидуален донорът – тя съдържа фактори, които за този донор може да не са патологични, но прехвърлени в друг човек да станат патологични. Става дума за комплекс от имунологични фактори."

Според Чорбанов ваксината ще бъде панацея, но за следващата пандемия, за тази няма как да се случи.

"Готова ваксина все още няма, това мога да кажа много отговорно. Фирмите производители предполагат, че ще има около 90% защита, но никой не го е проверявал. Това, което коментират, е липсата на странични ефекти.

В момента е най-важно хората от рисковите групи да се пазят, категоричен бе имунологът.