Проектът за българска ваксина срещу COVID-19 остана без финансиране
Проектът за разработване на българска ваксина срещу COVID-19 остава без държавно финансиране до края на годината, съобщи по БНТ доц. Пенка Петрова - директор на на Института по микробиология към БАН.
БАН е подала няколко проекта към Фонд "Научни изследвания" в панела "Биомедицински проблеми" и нито един не е получил финансиране заради самата процедура за класиране на проектите, уточни тя.
"Рецензентите, според своята експертиза, сами избират проектите, на които да направят рецензии. Така са възможни различни влияния върху процеса и всички проекти на БАН, независимо, че той носи половината научна продукция на страната, останаха сред резервите", обясни тя.
Според нея субективизмът е част от проблемите на Фонд "Научни изследвания" при избора на проекти и призова към промяна на процедурата.
"Тук трябва да се има предвид кое е приоритетно за страната... Обществото очаква да се обсъди ваксината, имунния отговор на организма, процеса на възпаление", подчерта доц. Петрова.
Българската идея за антиковид ваксина е "много иновативна" и беше оценена от Института "Пастьор", към нея има и интерес от чужбина, продължи тя.
"Кандидатствахме за финансиране от 300 хил. лева и това щеше да стигне за фаза 1 - клинични изпитвания на хора. Сега с финансирането на Институт "Пастьор" ще имаме пари да направим прототип и да направим експерименти върху животни", очерта картината доц. Петрова.
Тя добави, че се разчита и на българо-китайското финансиране на проекти в рамките на Фонд "Научни изследвания".
"Имаме интерес от китайска страна. Засега нямаме разговори с фирми, защото в България няма мощности за производство на ваксини", каза микробиологът.
Доц. Петрова отбеляза, че българската идея за ваксина не е тествана в света.
"Става дума за протеинова ваксина - олигопептиди, които да бъдат капсулирани в липидни наночастици. За Институт "Пастьор" беше важно да се провери дали тази идея работи, защото може да открие широк път за развитие на ваксините в бъдеще", обясни тя и добави, че това ще е ваксина срещу "голям брой коноравируси", което ще изключи необходимостта от реваксинация "при добро стечение на обстоятелствата".