OffNews.bg

Помощник-фармацевтите обявиха символични протестни действия

Помощник-фармацевтите обявяват символични протестни действия. Това каза в Националния пресклуб на БТА Лиляна Петрова, председател на Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ).

Помощник-фармацевтите няма да напуснат работните си места. Съзнаваме, че професията ни е отговорна и ако четири хиляди помощник-фармацевти излязат от аптеките, ще настъпи колапс. Протестните действия сега ще се изразяват в поставяне на знаменца, на които се призовава за достоен и законен труд на помощник-фармацевтите. Знаменцата ще бъдат поставени в аптеките. Ако до два-три месеца депутатите не направят законови промени, сме готови и на по-сериозни протестни действия, добави тя.

От БАПФ отново припомниха за настояването си за промени в Закона за лекарствата в хуманната медицина, които да им позволяват да отпускат лекарства по лекарско предписание, под контрола на магистър-фармацевт. Помощник-фармацевтите не искат да консултират пациентите за приема на лекарствата по лекарско предписание, подчерта Петрова.

Силвия Ковачева, помощник-фармацевт от Габрово, посочи, че помощник-фармацевтите работят по трудов договор, по график, в почивни и в празнични дни, с нощни дежурства.

"Отпускаме лекарства по и без лекарско предписание, както и изпълняваме рецепти по НЗОК, като това извършваме със знанието на магистър-фармацевтите и на собствениците на аптеките", посочи още тя.

Димитър Маринов: Помощник-фармацевтите не могат да отпускат лекарства

Според помощник-фармацевта Станка Маркова проблемът с влошеното снабдяване с лекарства в малките населени места е възникнал заради законови промени, които забраниха помощник-фармацевтите да отпускат лекарства по лекарско предписание. "В малките населени места обаче хората имат нужда и от лекарства по лекарско предписание, но беше унищожен един добре работещ модел", каза Маркова.

"В ЕС нашето образование и професионална подготовка се ценят и се дават за пример, а в България сме принудени да се крием или да напуснем за кратко аптеката, докато контролните органи извършват проверки в аптеките", каза Лиляна Петрова.

Помощник-фармацевтите са с висше образование, придобито в медицинските колежи в София, в Пловдив, във Варна, в Плевен, в Стара Загора или в Бургас. Дипломират се с образователна степен „бакалавър“. Професията на помощник-фармацевта е регулирана, но липсва корелация между Закона за здравето, Закона за лекарствата в хуманната медицина и Закона за висшето образование, допълни Петрова. По думите ѝ липсва политическа воля за тази законова промяна.