OffNews.bg

Пациенти с автоимунни заболявания искат по-бърз достъп нови терапии

Критериите на НЗОК за лечение с нови терапии да бъдат приемани в началото на годината, за да започне прилагането на новите медикаменти, а не да се чака неопределен срок, както е в момента. Това е основното искане на Асоциацията на пациентите с автоимунни заболявания (АПАЗ) към фонда, съобщават от пациентската организация.

От асоциацията твърдят, че проблемите им се неглижират от години, въпреки изпратените десетки писма за среща с ръководството на здравния фонд.

В края на миналата година е одобрена нова терапия за анкилозиращ спондилит, която е надежда за много пациенти, които не се повлияват от наличните до момента медикаменти. По правило новите лекарства трябва да са достъпни от следващата календарна година. Такова е изискването при при лечението на умерен до тежък активен серопозитивен ревматоиден артрит, активен ювенилен артрит, активен и прогресиращ псориатичен артрит и тежък и актвен анкилозиращ спондилит с антиревматични лекарствени продукти над 18 г. в извънболничната помощ.

За одобрението на изискванията обаче няма срок и затова всяка година се чака месеци наред да се гласуват от Надзорния съвет на НЗОК, въпреки че медикаментите отдавна са преминали всички административни процедури, твърдят от АПАЗ. 

„Смятаме, че пациентите сме тези, които трябва да сме в центъра на здравната система и пътят ни до лечение трябва да е структуриран така че преди всичко да отговаря на здравните ни нужди, а не на нуждите на администрацията“, коментира председателката на АПАЗ Анета Драганова.

Тя посочва още, че процедурата за отпускане на медикаментите е ненужно усложнена и причинява на пациентите до допълнителни затруднения.

„Пациентите имат лекуващ ревматолог, който ги наблюдава, назначава съответната терапия, така че разкарването им само за формално административно одобрение е неоправдано. Нека не забравяме, че тук говорим за трудноподвижни хора, сред които има такива с ограничени финансови възможности, защото не работят на пълен работен ден и заболяването им изисква допълнителни разходи, така че за тях едно такова пътуване е огромно предизвикателство. Пациенти са ми споделяли, че нямат пари за автобусен билет, за да отидат на комисия в големия град и поради това се отказват от нужното им лечение“, коментира още Драганова и допълва: „Не е редно в XXI век, когато технологиите имат многобройни възможности, ние пациентите да сме буфер между болници, лекари, здравни институции, аптеки“, пише тя.

От пациентската организация настояват НЗОК да вземе предвид техните искания и спешно да организира среща с тях.