OffNews.bg

Пациенти и лекари с призив за ранна диагностика и превенция на макулната дегенерация

Нужни са мерки за навременната диагностика, ефективното лечение и превенцията на възрастово обусловената макулна дегенерация, под този призив се обединиха участниците в срещата „Вашето действие за хората с макулна дегенерация“, организирана от Сдружение "Ретина България".

Повод за събитието, обединило здравни експерти, лекари и пациенти бе Международния ден на възрастните хора - 1 октомври.

Макулната дегенерация е заболяване на ретината, което засяга централното зрение, проявява се често с напредване на възрастта и води до слепота.

Проучване показа, че хуманитарното измерение на заболяването е огромно. Тревожността, депресията и последствията от слабото зрение, наред със загубата на самостоятелността, са сред основните проблеми, с които пациентите следва да се справят. Грижещите се за тях близки срещат също редица сериозни предизвикателства, сред които отсъствие от работа и нарушен социален живот и благополучие. Резултатите сочат необходимостта от цялостен подход към решаването на проблема с макулната дегенерация, изискващо не само действия по отношение на физическото здраве, но и мерки за справяне с психо-емоционалното състояние на засегнатите, както и действия за подпомагане на грижещите се за тях близки, посочи д-р Петя Стратиева, председател на Сдружение Ретина България при откриване на срещата.

Д-р Стратиева обърна специално внимание на капацитета на представителите на пациентите и на пациентските организации за определяне и степенуване по важност на приоритети за изследователска дейност и на нужни политики.

Тя подчерта необходимостта от участието на живеещите със зрителни нарушения в процесите по формиране на политики е залегнала в международните документи, по-точно в резолюцията на ООН „Зрение за Всички“ и опитът на глобалната и в т.ч. европейската общност на пациентите със заболявания на ретината показа, че пациентските представители отлично се справят с определянето и степенуването на приоритетните за тях политики.

Зрението е сред основните функции, които човек постепенно губи с напредването на възрастта. Отражението на тази загуба има силно въздействие върху самочувствието и самостоятелността на възрастните хора, и за да се запази тяхната дееспособност са нужни целенасочени и координирани действия от страна на представителите на държавата и на тези, които са ангажирани със зрително здраве и с остаряване в здраве – каза доайенът на геронтологията у нас доц. Игнат Петров, основател и председател на Сдружение „Дейни старини“.

Д-р Славейко Джамбазов, основател на „Ценности за Бъдещето“ и водещ експерт в областта на оценката на здравните технологии (ОЗТ) представи крайните резултати от анализ за оценка на разходите, свързани със заболяването неоваскуларна макулна дегенерация, проведено от него и д-р Ирена Кунева.

„Разходите за всички пациенти възлизат на 33 222 233,95 лв. директни разходи и 154 893 399,78 лв. индиректни разходи като 39 806 536,98 лв. от тези са за пациенти под 65-годишна възраст и 115 086 862,80 лв. – за пациенти над 65-годишна възраст.

„Анализът на директните и индиректните разходи показва значителен разход за НЗОК и обществото.“ – подчерта д-р Джамбазов.

От проведено и все още непубликувано изследване в Очна болница „Зора“, става ясно, че с напредването на възрастта и прогресията на заболяването, качеството на живот намалява, като за всички възрастови групи 62% от пациентите докладват за тревожност и депресия.

Проф. Ива Петкова, председател на Българското дружество по ретинология, обърна внимание върху „подмладяването“ на макулната дегенерация сред населението в трудоспособна възраст и тенденциите за увеличаването на възрастта за пенсиониране.

Тя подчерта колко важно е обществото и здравна система да имат готовност да посрещнат навреме отрицателното въздействие на макулната дегенерация върху поколението, което ще се пенсионира в по-късна възраст.