OffNews.bg

Първокласниците затлъстяват, най-застрашени са децата в селата

32% от първокласниците - децата на 7-годишна възраст, у нас са с наднормено тегло, сочи проучване за затлъстяването сред тази възрастова група в България.

Анализът, който стъпва върху данни от 2023 година, бе представен днес от проф. д-р Веселка Дулева, началник на отдел "Храни и хранене“ към Националния център по общественото здраве и анализи, предаде БГНЕС.

България заема трето място от 27 страни, участвали в проучването, изследвали 7-годишни деца. Преди нашата страна са Гърция и Малта.

Нивата на наднормено тегло и затлъстяване при момчетата са по-високи от тези при момичетата. 15,2% от децата са със затлъстяване, включително тежко степенно затлъстяване. 4,9% са с тежко затлъстяване.

Всяко второ дете не консумира ежедневно пресни плодове и зеленчуци. Всяко второ дете консумира по-често от три дни храни и напитки подсладени със захар. Всяко четвърто дете консумира солени снаксове по-често от три дни седмично.

Всяко трето дете прекарва пред екран - електронно устройство, таблети, телефони, над 2 часа всеки ден. Всяко шесто дете спи под 9 часа, а това са часове, необходими за тази възраст. Всяко четвърто дете няма необходимата физическа активност извън училище.

Авторите на изследването алармират, че храненето на децата е споделена отговорност и поради липсата на достатъчно голям обществен отзвук, тя може да се нарече тиха епидемия.

В селата сред първокласниците се наблюдава двукратно затлъстяване - от 61,5% е затлъстяването там. Тежкостепенното затлъстяване е нараснало трикратно в последните години. Селата се явяват нова област, в която трябва да има специфично отношение.

Променя се посоката на действие на социално-икономическия статус на семействата. През 2023 година най-застрашени са децата от семейства с нисък социално-икономически статус. Другият проблем е, че се влошава делът на диагностицирани или лекувани родители.

Децата от семейства, където родители са с влошен здравен статус, са по-застрашени от затлъстяване. Трябва да се обърне внимание и на профилактичните прегледи. Общопрактикуващите лекари би следвало да могат да идентифицират деца, да обърнат внимание на родителите, и, съответно, да ги изпратят за по-нататъшни изследвания и консултация, ако е необходимо.