Откриха връзка между мозъчната дейност и политическата ориентация
Разлики в мозъчната дейност могат да предскажат политическия спектър на човек, предаде израелската новинарска агенция ТПС, позовавайки се на учени от Телавивския университет.
Това е първото проучване, което показва политическа зависимост на мозъчната активност в ранните сензорни и моторни полета, и може да се каже, че на най-базово мозъчно ниво десните и левите в Израел буквално (а не само метафорично) нито виждат, нито чуват едни и същи неща. Мисля, че ако се опитаме да разберем как хората, които имат противоположни на нашите политически възгледи живеят в света, може би ще успеем да проведем малко по-ефективна обществена дискусия, която, надявам се, може да отслаби настоящата политическа поляризация, казва Яара Ешурун, един от водещите изследователи.
В първото по рода си проучване изследователският екип сканира мозъците на десетки политически ангажирани израелци, докато те гледат рекламни кампании и речи на партии от двата края на политическия спектър, точно преди един от последните кръгове на изборите. Участвали са равен брой хора с десни и леви убеждения.
Изследването установи, че подобни зависещи от партийната принадлежност разлики в мозъчната синхронизация не са ограничени до "висшите" области на мозъка, свързани с интерпретацията и абстрактното мислене, както се очакваше. По-скоро тези разлики се проявяват в сетивната, моторната и соматосензорната кора, които отговарят за зрението, слуха и движението.
Изследователите откриват, че десните участници са имали синхронизиран мозъчен отговор. Това означава, че мозъкът им е работил по сходен начин, докато са гледали десните подбуди. От друга страна, участниците с леви убеждения са имали свой собствен синхронизиран мозъчен отговор, докато са гледали левите подбуди.
Изследователите от университета в Тел Авив смятат, че резултатите са вследствие на факта, че участниците вече са били политически ангажирани, както и на това, че проучването се провежда малко преди националните избори.
Резултатите са публикувани в рецензираното списание "Джърнъл оф нюросайънс".