Обнародваха стандарта за професията ''парамедик''

Парамедиците излизат от сивата зона, коментираха от съсловната организация

OFFNews 25 June 2026 в 13:13 161 0
парамедици

Снимка СПБ

Парамедици

Съюзът на парамедиците в България (СПБ) постигна ключов успех за развитието на спешната медицинска помощ с приемането на новия Държавен образователен стандарт за професията „Парамедик“.

Тя вече е част от направление „Здравни грижи“ и получава ясно регламентирани компетентности и възможности за реализация. Стандартът е обнародван в последния брой на „Държавен вестник“.

Новата нормативна рамка създава модерна и европейски съпоставима система за обучение и квалификация. Липсата на такъв стандарт досега поставяше парамедиците в своеобразна „сива зона“ и често служеше като аргумент за ограниченото им участие в системата на спешната помощ. Така, въпреки хроничния недостиг на кадри, много обучени специалисти не намираха реализация в България.

Стандартът въвежда две нива на професионална квалификация с възможност за кариерно развитие и международно признаване. За първи път са ясно определени компетентностите на парамедиците, включително животоспасяващи действия, мониторинг на пациента, самостоятелни решения и ръководство на екип според нивото на квалификация.

Завършилите могат да работят в екипите на спешната помощ, в структурите за сигурност, при бедствия и аварии, да обезпечават спортни и големи събития, както и в международни мисии и хуманитарни организации.

„Това е победа не само за парамедиците, а за цялата система на спешната медицинска помощ и за пациента, който трябва да стои в нейния център. Но стандартът сам по себе си не решава проблемите. Необходима е ясна, публична и измерима визия за развитието на спешната помощ“, заяви председателят на СПБ Ива Пехливанска.

Организацията настоява за механизъм за обществен контрол върху държавната политика с реално участие, а не формални консултации. Парамедиците искат публичност за състоянието на Спешната помощ – достъпни за обществото данни за времето за отговор, кадрова обезпечаност, реализацията на новите специалисти и резултатите за пациента и да се потърси отговорност там, където спешната помощ е в режим на оцеляване, вместо на развитие.

„Признаването на проблема и поемането на отговорност са първата крачка към изграждане на доверие. Доказахме, че когато има воля, експертиза и упорство, промяната е възможна. Същата воля очакваме сега и от управлението на спешната помощ“, посочват от СПБ.

 

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    X

    С раздаване на пари раждаемост не се подобрява