OffNews.bg

НЗОК вече заплаща иновативно лечение на късен Паркинсон

Ново за България лечение на късен Паркинсон е одобрено за реимбурсиране от Здравната каса и вече се прилага на пациенти. Става въпрос за нов тип портативна помпа, която подава директно в гастроинтестиналния тракт тройна комбинация от медикаменти.

Това бе оповестено на дискусия по повод Световния ден за борба с болестта на Паркинсон - 11 април, с участието на водещи невролози и представители на Националната организация на хората, болни от късен Паркинсон.

Експертните центрове, където ще се назначава новата терапия са в МБАЛНП "Свети Наум" , УМБАЛ "Александровска", Първа МБАЛ в София и УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив.

„Това е най-физиологичното лечение досега на късен Паркинсон – обясни акад. Иван Миланов – председател на Българското дружество по неврология и директор на Университетската болница по неврология и психиатрия „Свети Наум“ в София. – Когато пациентите приемат таблетки, настъпват пикове в серумната концентрация на лекарството, които увреждат рецепторите. Докато при новата помпена терапия се подава на малки кванти и не уврежда рецепторите. Освен това комбинацията на този медикамент и още два, които забавят неговото разграждане, държи серумната концентрация на лекарството в постоянни нива. Ефектът върху пациентите е много добър. Според тях с това лечение състоянието им се връща с 10 години назад.“

Д-р Стефанов от Медицински център „РареДис“ обясни какво представлява стартиралата през 2021 г. програма за подкрепа на пациенти с късна форма на болестта на Паркинсон.

„Екип от обучени и квалифицирани медицински специалисти оказват съдействие и подкрепа на пациентите с късен Паркинсон. Дават им техническа помощ при подготовка на необходимата медицинска документация за започване на лечението. Обучават пациентите и техните близки как да използват помпата. Например как да се грижат за чистотата на стомаха, как да подменят йеюналната тръбичка, как да зареждат помпата, която дозира медикаментозното лечение и т.н. Това е необходимо, защото в първите месеци пациентите винаги изпитват стрес и имат нужда от подкрепа за приложението на новата терапия.“

В цял свят месец април е посветен на борбата с паркинсоновата болест. Болестта на Паркинсон е прогресивно неврологично заболяване, което засяга над 6 милиона души. В България болните са около 15 000 души. В напреднал стадий са 30%, а в последен стадий – около 1000. Късният Паркинсон има три метода на лечение в световната практика: помпа с интестинален гел, дълбоко-мозъчна стимулация (ДБС) и апоморфинова помпа. Това лечение коренно променя живота на пациентите и им позволява да се върнат към нормалния си начин на живот.

За болестта

Средно след 10 години от началото на заболяването се навлиза в напредналия стадий, а в последния стадий – след още 3-4 години. От Паркинсон най-често заболяват мъжете, все още учените нямат обяснение защо е така. Средната възраст, в която най-често се проявява болестта, е 60 години, но понякога може да се открие и при далеч по-млади хора, включително такива под 30-години. Специалистите са единодушни, че болестта на Паркинсон се „подмладява” и застига хора в активна възраст.

Болестта буквално срива нервната система. Освен сериозни проблеми, свързани с движенията, заболяването рефлектира върху емоционалния статус като нерядко може да доведе до отключване на депресивни състояния. За съжаление, симптомите на болестта се проявяват най-често, когато голям процент (над 70%) от нервните клетки вече са загинали, което е индикация, че тя е в напреднал стадий.

Все още не са установени докрай и причините, които водят до разрушаване на нервните клетки и отключват заболяването. Засега специалистите се обединяват около мнението, че болестта на Паркинсон е комбинация от генетично предразположение и влияние на вредни фактори от околната среда.

С времето и напредването на болестта, симптомите се влошават. Пероралните терапии спират да действат след десетата година от болестта и тогава пациентите преминават в така наречената „късна фаза“ на болестта.