НЗОК: Средствата за плащания към аптеките са с 11% повече
С близо 11% повече от предходната година са заложените в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) средства през 2024 г. за здравноосигурителни плащания към аптеките за дейността им по отпускане на лекарствени продукти (заплащани 100 на сто от бюджета на Касата). Тези средства са в размер малко над 36 млн. лв.
Това посочват от здравния фонд в становище по повод протестите на фармацевти и собственици на аптеки. Днес и утре аптеките временно ще спрат да обслужват граждани, недоволни от проекта за Наредбата за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. В него се предлага да отпадне ограничението на една рецепта да се предписват до три лекарства, свързани с лечението на до три различни заболявания. Електронните рецепти да могат да се изпълняват частично в различни аптеки или в една аптека, но „на части“ по различно време, в рамките на давността на предписанието, се предлага още в проекта.
"Проблемът е, че ако промените влязат в сила, НЗОК „ще плаща пет лева на ЕГН, а не пет лева на рецепта“. Това означава, че за терапия, която досега сме отпускали по различни рецепти, сега ще изпълняваме същото, но само срещу пет лева" коментира промените председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.
Според НЗОК промените в наредбата ограничават стимулирането на предписванията и отпусканията на различни лекарствени продукти на отделни електронни рецепти. По този начин се засилва финансовата дисциплина при усвояване на публичния ресурс.
Промените в Наредбата дават и по-широки възможности на здравноосигурените лица при достъпа им до предписаните лекарствени продукти и осигуряват спазване на определената терапия без забавяне, считат от Касата.
Оттам твърдят, че здравноосигурителните плащания за посочената дейност на аптеките са се увеличили драстично. През януари тази година са отчетени разходи в размер на 1,8 млн. лв., а през март 2024 г. те са 3,4 млн. лв. За месец май са нараснали до 5,9 млн. лв., а за месеците юни и юли, районните здравноосигурителни каси отчитат заявки за разходи в размер съответно на 8,1 млн. лв. и 8,4 млн. лв., показват данните на НЗОК.
Към 31.07.2024 г. общият размер на здравноосигурителните плащания за дейността на аптеките по отпускане на лекарствени продукти, заплащани 100 на сто от НЗОК на база електронно предписание (рецепта), вече ще представлява разход от 34 млн. лв. или близо 94% от здравноосигурителните плащания, заложени в бюджета на НЗОК по това перо. Посочената сума представлява около 56% от стойността на самите лекарствени продукти, заплатени изцяло от бюджета на НЗОК на база електронно предписание (рецепта), твърдят от НЗОК.
Както стана известно по-рано днес в редица градове на страната е обявено временно прекъсване на работата на аптеките, ще бъдат обслужване само спешни случаи. Фармацевти в Бургас протестираха за час между 9 и 10 часа. В Ямбол аптеки временно ще спрат да продават лекарства от 14 до 16 часа.
Аптеките в област Смолян не обслужваха клиенти по Здравна каса от 10 до 12часа, каза за БТА Атанаска Илчевска – член на Управителния съвет на Районната фармацевтична колегия. В четвъртък в 10:00 часа всички аптеки от областта ще подадат предизвестия за прекратяване работа с фонда.
Регионална фармацевтична колегия - Добрич се включва в протеста на магистрите-фармацевти срещу готвените промени в начина на изписването на лекарствата утре от 9:00 часа до 10:00 часа пред сградата, в която се помещава Регионалната здравноосигурителна каса, съобщи председателят на колегията Мирослава Люцканова. В този един час фармацевтите няма да работят. Мирослава Люцканова каза още, че в момента тече подготовка за уведомяване на клиентите на аптеките. Тя допълни, че вероятно и други фармацевтични колегии ще протестират в утрешния ден.