OffNews.bg

НЗОК ще плаща за роботизирана рехабилитация на хора с ДЦП

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще заплаща роботизираната рехабилитация за хора церебрална парализа, каза пред журналисти д-р Страшимир Генев, завеждащ дирекция „Методология на медицински и дентални дейности“ към НЗОК.

Тази възможност е предвидена новия Национален рамков договор (НРД) за медицинските дейности 2023-2025 г., който беше подписан на 1 септември 2023 г.

Терапията ще бъде заплащана и за хора над 18-годишна възраст. Досега рехабилитацията, подпомагана от робот,
се заплащаше от родителите на деца, засегнати от ДЦП, уточни той.

От следващата година НЗОК ще настоява да може да заплаща по-висока цена за извършването на тази рехабилитация, за да се мотивират лечебните заведения да купуват такива апарати и да предоставят такава помощ на нуждаещите се деца, каза още д-р Генев.

По думите му сега в страната има не повече от пет болници, в които се предлага роботизирана рехабилитация. Към момента НЗОК заплаща за 120 дни в годината рехабилитация за деца, засегнати от церебрална парализа, допълни той.

В областта на болничната помощ се предвижда нова клинична процедура за ендоваскуларни миниинвазивни изследвания, която ще се изпълнява в рентгенологични структури, обясни д-р Генев.

Досега тя се извършваше от специалисти по съдова патология, а сега се дава възможност да я извършват други специалисти. Целта ни е да се увеличи броят на местата, на които може да се провежда, както и да има възможност да се подобри достъпът на населението до този вид високотехнологична медицинска помощ и да се гарантира добро качество на резултатите, добави той, цитиран от БТА.

Предвидена е нова клинична пътека за лъчелечение на деца, при които се налага анестезия, посочи още д-р Генев и уточни, че анестезията ще се заплаща от НЗОК.

За следващата година ще настояваме НЗОК да заплаща по-високи стойности за извършване на тромболиза и тромбекстракция, каза още д-р Генев.

След приемането на бюджета от Народното събрание се очаква да започнат преговори с Българския лекарски съюз, на които ще се обсъжда повишаването на обемите и цените, които НЗОК ще плаща за следващата година и които ще бъдат указани в анекс към НРД, каза Ганка Аврамова, директор на дирекция „Бюджет и финанси“. По думите ѝ срещите със съсловната организация вероятно ще започнат в края на ноември.