OffNews.bg

НЗОК да плаща терапията на деца с аутизъм искат родители

Да се създаде стандарт за психотерапевтична грижа за децата с проблеми от аутистичния спектър и НЗОК да заплаща терапията им, искат родители и специалисти.

Един час при детски психотерапевт е 35 лв., а НЗОК не поема нищо. За да има резултат, детето трябва да посещава поне два часа психолог и два часа логопед седмично. Отделно няма центрове, където да ходят децата ни. Пътуваме всяка седмица. Трудно е да плащаме терапията от джоба си, тъй като работи само единият родител, другият трябва да е постоянно с детето, разказва Виолета Пашова, майка на 9-годишно момче по Нова телевизия.

По думите на друг родител, НЗОК поема само 30 минути седмично работа със специалист.

Около 600-700 лв. месечно струва терапията на дете с такова състояние. Моето дете не е в толкова тежко състояние, ние по-рядко идваме в центъра, но 4 часа седмично с него се работи. Има и ресурсен учител, но той се занимава с него само три учебни часа седмично, което е крайно недостатъчно, казва друга майка на дете с аутизъм.

Според детския психиатър д-р Николай Попов, НЗОК поема един преглед на дете годишно, но не покрива терапевтични дейности, които са немедицински, като психотерапията и говорната рехабилитация.

"В цял свят това се финансира, когато се извършва от сертифицирани специалисти, но у нас не е разписано в Националния рамков договор", посочва д-р Попов и допълва, че за да се диагностицира едно такова дете е нужна оценка от няколко специалисти, назначаване на психологично и логопедично изследване. Те обаче не се поемат от Касата, казва той.

Според детския психолог доц. Манол Манолов ежегодно децата с разстройства от аутистичния спектър се увеличават с 10%. Ако се работи по световните стандарти, на семейството ще са нужни 6000 лв. годишно, за да може да си позволи терапията на детето, уточни той.