Нощните смени са по-опасни за здравето на мъжете, установи проучване
Проучване показа, че нощните смени може да са по-опасни за здравето на мъжете, отколкото на жените, съобщи електронното издание „МедикълЕкспрес“.
Изследването, публикувано в сп. „Сайънс транслейшънъл медисин“, сравни данните на лабораторни мишки и хора. Констатациите показаха, че мъжките индивиди и от двата вида може да са по-уязвими към промени в циркадния ритъм.
В лаборатория експертите установиха, че мъжките мишки показват редица отрицателни реакции към необичайния биологичен ритъм, докато женските изглеждат по-малко засегнати.
Учените анализираха данни на над 90 000 служители, които работят на смени, във Великобритания и достигнаха до същото заключение.
Мъжете, които работят нощем, са по-уязвими към рисковите фактори за развиването на сърдечни заболявания и диабет като повишено кръвно налягане, високи холестерол и кръвна захар. При жените този риск също е налице, но след като изследователите са взели предвид характера на различните професии, той все пак е по-нисък, отколкото при мъжете.
"Има различни рискове в зависимост от професията", казва д-р Гарет Фицджералд, професор в медицинския факултет „Перелман“ към Университета на Пенсилвания. Според него от значение са и разликите в образованието и доходите на служителите. Откритията на Фицджералд показват, че професиите с нощни смени може да влияят на мъжкия биологичен ритъм повече, отколкото на женския, но причините все още не са ясни.
Лабораторните експерименти сочат, че е възможно естрогенът да е част от отговора. Женските мишки с отстранени яйчници, които следователно не произвеждат естроген, се оказаха по-уязвими към рисковете.