На какви прегледи и изследвания имат право бременните жени
Бременните жени имат право на пакет прегледи и изследвания, заплатени от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Програмата "Майчино здравеопазване" осигурява наблюдението върху протичането на нормална или рискова бременност, позволява ранното откриване на заболявания и усложнения при майката и бебето, напомнят от здравния фонд в кампанията "НЗОК за теб".
По тази програма родилката се проследява до 42-ия ден след раждането. За да ползва пълния обем медицински услуги жената трябва да е здравноосигурена.
Проследяване на бременността
Жените с нормално протичаща бременност могат да изберат кой ще ги наблюдава - личният лекар или акушер-гинеколог. При рискова бременност програмата се изпълнява само от акушер-гинеколог.
Наблюдението на бременността от специалист по акушерство и гинекология се извършва с направление, издадено от общопрактикуващия лекар. Направлението се дава еднократно за целия срок на бременността до 42 дни след раждането. Изборът на наблюдаващ лекар може да бъде променен по всяко време през срока на бременността.
Какви прегледи и изследвания включва наблюдението
В наблюдението на жени с нормална бременност са включени задължителни медицински дейности и лабораторни изследвания, които трябва да се извършат в различните периоди на бременността:
Снемане на анамнеза - за установяване на рискови фактори (възраст, придружаващи заболявания, усложнения на предишни бременности, вредни навици), определя се вероятния термин на раждане.
При първо посещение се изследват:
- кръвна картина (хемоглобин, еритроцити, хематокрит, левкоцити, MCV, MCH), СУЕ;
- определяне на кръвна група и резус фактор;
- изследване за сифилис;
– изследване за хепатит В
– изследване за хепатит С ;
– изследване за HIV (при съгласие)
Изследване на кръвна захар, урина - седимент, уробилиноген се извършва в 5-ти и 8-ми лунарен месец;
Измерване на артериално кръвно налягане и антропометрия (измерване на телесна маса, обиколка на корем) се извършва веднъж в 1-ви триместър, веднъж всеки следващ лунарен месец, в ІХ и Х лунарен месец - на 2 седмици.
Гинекологичен статус се снема при първо посещение и в ІV лунарен месец. При първо посещение се взема материал за онкопрофилактична цитонамазка.
Микробиологично изследване на влагалищен секрет се прави веднъж при първо посещение и в ІХ лунарен месец.
Ехографски преглед 4 пъти за периода на бременността - в 4 – 10 г.с.; в 11 – 13+6 г.с.; в 18 – 23+6 г.с.; в 3-ти триместър.
За целия период на бременността се полага един ехографски преглед за фетална морфология.
Сърдечната дейност на плода се проследява в 5-ти лунарен месец и всеки следващ лунарен месец, а в ІХ и Х месец – на две седмици.
Допълнителни прегледи и изследвания при рискова бременност
Освен прегледите и изследванията, като при нормална бременност, жената има право на допълнителни изследвания.
При рискова бременност - на жени над 35-годишна възраст, се назначават две допълнителни ехографии. Прави се и серумен скрининг за: алфа-фетопротеин, свободен бета ЧХГ за оценка на риска от синдром на Даун и дефекти на невралната тръба.
При всяка рискова бременност се предвиждат консултация със съответни специалисти - според вида на риска, и съответните специализирани изследвания.
Кой издава болничните листове на бременните?
Съгласно Наредбата за медицинската експертиза отпускът поради бременност и раждане на осигурената в размер 135 календарни дни за всяко дете се разпределя в 3 болнични листа:
- за 45 календарни дни преди раждането - болничният лист се издава еднолично от лекаря, който осъществява наблюдението на бременната. В него задължително се вписва терминът на раждането.
- за 42 календарни дни непосредствено от раждането – от лекаря, който е водил раждането. Ако раждането е станало без медицинско наблюдение – от личния лекар.
- за 48 календарни дни (продължение на предходния болничен лист).
Заплаща ли се раждането?
НЗОК заплаща раждането по клинична пътека № 5.1 „Нормално раждане“ и КП №5.2 „Раждане чрез цезарово сечение“. Секциото, се заплаща само ако има съответните индикации за прилагането му, т.е. само по медицински показания и ако лечебното заведение за болнична помощ има сключен договор с НЗОК по тази пътека. В цената на пътеката са включени всички процедури, медикаменти и необходими консумативи.
НЗОК не заплаща секцио по желание на бременната, без да има медицински индикации,.
Изследвания след раждането
Наблюдението след раждането по програма „Майчино здравеопазване“ се извършва рутинно до 42-ия ден след раждането и включва:
- общ преглед, в т.ч. оценка на психичен статус;
- измерване на артериално налягане, и др.;
- промоция на кърменето;
- изследване на: хемоглобин, хематокрит, диференциално броене на левкоцити, СУЕ, албумин и седимент в урината.
Ако жената не е здравноосигурена
Жените без здравни осигуровки имат право на до 4 профилактични прегледа, хоспитализация при рискова бременност до два пъти годишно. Предвидени са два ехографски прегледа - през първия триместър и между 16 и 20 гестационна седмица. Здравнонеосигурените бременни могат да се възползват от пълен пакет изследвания при първо посещение при гинеколог и в 5 и 8 лунарен месец.