Модерна лаборатория за PCR диагностика бе открита днес официално в Регионалната здравна инспекция във Варна.
Сред гостите на събитието бяха главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, зам.-областният управител Айрие Ибрямова, зам.-кметът Снежана Апостолова, представители на Медицинския университет и на здравни заведения и институции. Лабораторията е оборудвана с финансовата подкрепа на Азиатско-европейската фондация, чрез посолството на Япония у нас.
Досега в областта на общественото здраве функционираше само една такава лаборатория - в София, посочи доц. Кунчев. Той изтъкна, че с експертната помощ на Световната здравна организация и финансовата на Азиатско-европейската фондация страната ни ще разполага с още две. Освен тази във Варна, до два - три месеца ще бъде открита и в Пловдив, посочи Кунчев.
Новите лаборатории ще дадат възможност за много бърза и прецизна диагностика на различни патогени, каза главният държавен инспектор. Той допълни, че не е от значение капацитетът на лабораторията, а с какви набори за изследвания ще разполага. Според Кунчев в началото тя ще работи по-ограничено, като се изследват различните видове хипатити, СПИН и др.
Има обаче разработени методики за много други болести, включително по-екзотични, посочи държавният инспектор. По думите му става въпрос за рядко срещани болести, които с промяната в климата и с развитието на туризма стават все по-актуални и за нашата страна.
Вече е регистриран първият случай на треска чикунгуня в България, каза Кунчев. По думите му заразеният е бил на почивка на Сейшелските острови. „Миналата година имахме случаи на коремен тиф, „внос“ от Индия, всяка година обичайно се регистрират и по два - три случая на малария“, посочи експертът.
Той каза още, че заразеният с треска чикунгуня вече е добре, няма да се стигне до усложнения или до фатален изход. Важното е обаче приносителите на такива редки болести да бъдат откривани навреме от системата за надзор, за да нямат контакти у нас и да не се превърнат „вносните“ случаи в местни, подчерта Кунчев.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
На камерите камионът убиец бил без шофьор. Шишков допуска саботаж
СМГ, Френската или Немската? Не са били нужни мотиви за избора на 90 ученици, показва отговор на РУО
Почина вторият български космонавт Александър Александров
Съветът на ЕС започна процедура за свръхдефицит за България