Миналото лято бе по-спокойно, защото ги нямаше вариантите на COVID-19
Коронавирусът не се страхува нито от топло, нито от студено време. Делта вариантът се разпространява 2 пъти по-бързо, заяви пред БНТ вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.
По думите й по-рядко се среща симптоматиката със загубата на вкус и мирис при Делта варианта на COVID-19. Няма драматична разлика в симптоматиката между Делта и останалите варианти на COVID-19. Проф. Александрова обясни, че вирусите си имат собствена логика и ако се питаме защо миналото лято беше по-спокойно, отговорът е: Тогава новите варианти ги нямаше.
Според нея това, че във Великобритания с коронавирус се заразяват по-млади хора, се дължи на факта, че останалите са ваксинирани.
Вирусологът допълни, че два са основните начини за борба с коронавируса - мерките и ваксините, а при първи симптоми на кашлица и температура е най-разумно да се потърсим лекарска помощ.
"Когато хората не се чувстват добре, трябва да ограничат контактите си - кашлица и температура, когато започнат болки в гърлото, трябва да светне червената лампичка", категорична е тя.
Проф. Александрова уточни, че маските и физическата дистанция трябва да продължат да се спазват и призова да се ваксинираме.
"Ваксините са с висока защита - понижават вероятността за сериозно протичане на болестта и смърт. Преболедувалите също е необходимо да си поставят ваксина. С третата доза целта е да се актуализира имунната памет, за да организмът да реагира адекватно при следваща среща с вируса", каза още проф. Радостина Александрова.