Лекарите поискаха отмяна и на мораториума за нови медицински дейности
Българският лекарски съюз поиска да отпадне и мораториумът за новите медицински дейности, заплащани от Здравната каса през 2018 г.
Мораториумът стана факт заедно с бюджета на НЗОК за следващата година.
Президентът Румен Радев наложи вето на текстовете на мораториума за нови лекарства, което беше преодоляно, а по-късно парламентът гласува за отмяната на текстовете.
Мораториумът за нови дейности обаче остава в сила.
"Убеждаваме се, че в България важните проблеми не се решават чрез последователно и стратегическо мислене, а въз основа на уличното недоволство на протестиращите. Недоразумение е отмяната на наложения мораториум само за лекарствени продукти, пропускайки факта, че такъв има и за осъществяване на нови медицински дейности. За шести път Параграф 6 на ЗБНЗОК за 2018 г. за лекарствените молекули бива прегласуван, без никой да осъзнава реалната необходимост от отмяна на Параграф 11 за нови медицински дейности. Защо отново не бе чут гласът на лекарите и на пациентските организации за отмяна на мораториума за нови дейности? Това по-малко важно ли е за системата, за пациентите, за спазване принципите за комплексност на медицинската услуга и правото на свободен избор на гражданите. Възможността пациентът да оздравее не зависи само от лекарствената терапия, необходими са медицински дейности и терапии, изпълнени от лекари", обявиха от Българския лекарски съюз в отворено писмо до управляващите и пациентите.
Лекарите отправят критики към Здравната каса и здравното министерство, които според тях неглижират проблемите в здравеопазването.
"УС на БЛС изразява своето категорично негодувание от бездействието им, поставящо здравната система в абсолютна невъзможност за правилно функциониране и в опасност живота и здравето на пациентите. Много са въпросите, по които лекарският съюз отдавна алармира. За съжаление, мнението на експертите, представители на най-голямата съсловна организация, не се взема предвид", посочват те.
От БЛС настояват за преразглеждане на нормативната база, тъй като заради поправки "на парче" от различните екипи в МЗ тя е изпълнена с противоречия.
"БЛС е представил редица експертни предложения за корекцията на съществуващите противоречия в нормативните документи, с предложения за съвместно обсъждане на възможните решения, но отговор от страна на институциите досега няма", категорични са лекарите.
Те повтарят критиките си към НЗОК заради забавянето на преговорите за Национален рамков договор за 2018 г., които трябваше да започнат още през ноември, но все още не са стартирали.
"Каква е причината в края на 2017 г., все още да няма преговорен процес, да няма работни срещи за изработване на нормативни документи? Може би, това е опит на управляващите за едностранно, административно „регулиране на системата“, с цел икономии на пари от здравето на пациентите. Създаването на административна регулация, без участието на лекарите, крие рискове здравната система да рухне в близките месеци", предупредиха от БЛС.
"Всички лечебните заведения работят в условия на лимити, нормативен хаос и противоречия. Трета поредна година не се изплаща т. нар. „надлимитна дейност“ в болниците - реално извършена в полза на пациента, отчетена и приета от НЗОК. В същото време по официални данни на Националната агенция за приходите надсъбраните средства за 2017 г. от здравноосигурителни вноски са 124 млн. лева. Те следва да бъдат разходвани в полза на здравето на пациентите и за погасяване на текущи разходи на лечебните заведени, с цел предотвратяване на системния им фалит. Същият ще остави хиляди пациенти без медицинска помощ, в нарушение на конституционния принцип, че здравето на нацията е висша ценност. Къде тогава са тези надсъбрани средства и защо не се използват по предназначението им", питат лекарите.
"БЛС многократно е настоявал за промяна на модела на здравеопазването. Важни и първи стъпки в тази посока са демонополизирането на НЗОК и изграждането на втори стълб в здравното осигуряване, остойностяването на медицинския труд. Незабавен ефект ще доведе ускореното въвеждане на електронна здравна карта и рецепта, електронна борса за лекарства и медицински изделия", смятат от БЛС.