Лекари: Децата ни затлъстяват и страдат от болести на възрастните
Почти половината момчета между 10 и 13 години са с наднормено тегло, алармират от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). Заради затлъстяването се увеличават децата с високо кръвно и диабет от типа, който е по характерен за възрастните.
Със затлъстяване са над 27% от момчетата и около 20 на сто от момичетата между 10 и 18 години. Наднорменото тегло е сред причините за хормонални проблеми при подрастващите момичета. Около 14% от тях развиват синдрома на поликистозни яйчници. Нелекуван навреме той може да причини сериозни репродуктивни проблеми.
Синдромът се проявява в пубертета и засяга около 80% от момичетата със затлъстяване.
"Този синдром се характеризира с няколко неща - появата на инсулинова резистеност, високите нива на мъжките и нередовната менструация, казва д-р Диана Христова - детско-юношески гинеколог, СБАЛАГ "Майчин дом" по БНТ.
Нелекуван навреме синдромът на поликистозните яйчници може да предизвика сърдечносъдови проблеми.
По думите на д-р Елена Вучкова - детски ендокринолог от УМБАЛ "Лозенец", високият инсулин пречи на яйчниците да функционират добре, което в крайна сметка освен като повишен риск за диабет в по-късна възраст води и до сериозни репродуктивни проблеми.
Открит навреме синдромът на поликистозните яйчници може да се лекува дори без медикаменти.
Д-р Христова препоръчва промяна в начина на живот и хранене, адекватен двигателен режим, децата не са постоянно пред компютрите и на учебниците.
По данни на Центъра по обществено здраве, едва около 30% от децата между 10 и 18 години спортуват. А всяко четвърто дете има под 30 минути физическа активност дневно.
"Паралелно с това наблюдаваме и един доста високи относителен дял от 18% при децата, които ежедневно повече от 3 часа се занимават с електронни устройства, казва проф. Веселка Дулева - началник-отдел "Храни и хранене", НЦОЗА.
По думите на ендокринолога д-р Вучкова деца с трицифрена стойност на телесното тегло не са рядкост в днешно време. "Наднорменото тегло и затлъстяването имат много сериозна намеса в репродуктивната функция и на момчетата, и младите мъже", подчертава тя.
Децата у нас консумират повече тестени, шоколадови изделия, безалкохолни и енергийни напитки. И хапват по-малко плодове и зеленчуци през зимата.
"Някъде около 1/3 не закусват сутрин и отиват гладни на училище, което пък води до по-ниска успеваемост, защото няма субстрат, няма храна, която да осигури възможност на мозъка да работи, коментира проф. Дулева.
Препоръките на специалистите са добре известни, но малко се спазват - здравословна храна и физическа активност.